*

Διαφήμιση

Αποστολέας Θέμα: ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΣΕ ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  (Αναγνώστηκε 4708 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος janeta

• Newbie
  • *
    • πε ευρωπαϊκού πολιτσμού
    • νπδδ
καλησπέρα, χρειάζομαι επειγόντως διαφώτιση!
Τον Ιούνιο του 2011 απέκτησα το πτυχίο ΠΕ και έκανα αίτηση μετάταξης σε ανώτερη κατηγορία (από ΔΕ) στις 23/8/2011. Η απόφαση του Υπηρεσιακού Συμβουλίου, η Απόφαση του Προέδρου του ΝΠΔΔ, όπου εργάζομαι, καθώς και το ΦΕΚ είναι το 2012.
Τώρα η κατάταξή μου θα γίνει σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 28 του Ν. 4024/2011 "...στο συνολικό χρόνο πραγματικής δημόσιας υπηρεσίας δεν υπολογίζεται το μισό του πέραν της δεκαετίας χρόνου που διανύθηκε με τυπικό προσόν κατώτερης κατηγορίας.."   ή    σύμφωνα με τον Κώδικα Υπαλλήλων ΟΤΑ, παρ. 3 του άρθρου 76 του Ν. 3584/07;;; Απαντήστε μου παρακαλώ όσο μπορείτε πιο γρήγορα.

Αποσυνδεδεμένος nikos9

• Newbie
  • *
    • ΔΕ Διοικητικών Γραμ./Διοικητικού Λογιστ.
Δυστυχώς θα πας με τις διατάξεις του άρθρου 76 όπου χάνεις στην κατάταξη χρόνια υπηρεσίας γιατί κατατάσεσαι στον βαθμό που κατέχεις και για την κατάταξη σε κλιμάκιο υπολογίζεται ο χρόνος από την απόκτηση του πτυχίου. Συγκεκριμένα εγώ με 18 χρόνια υπηρεσία και απόκτηση πτυχίου τον Ιούνιο έκανα μετάταξη σε ανώτερο κλάδο από ΔΕ σε ΠΕ και κατατάχθηκα στον Βαθμό Δ που κατείχα και στον εισαγωγικό κλιμάκιο δηλαδή πίσω................... βαθμολογικά και μισθολογικά.
Μιλώντας με το Υπουργείο αλλά και με την ΠΟΕ ΟΤΑ όλοι διαπιστώνουν μεν την αδικία αλλά κανείς δεν δίνει λύση.
Πιστεύω ότι είμαστε πολλοί που έχουμε αδικηθεί με αυτή την κατάσταση και θέλω να ελπίζω ότι κάποιος θα καταλάβει την αδικία.
Υπάρχουν συνάδελφοι που μετά την κατάταξή τους σε ανώτερο κλάδο απο ΤΕ σε ΔΕ βρέθηκαν ξαφνικά να παίρνουν μικρότερο μισθό από αυτόν που έπαιρναν.

Αποσυνδεδεμένος janeta

• Newbie
  • *
    • νπδδ
σ΄ ευχαριστώ Νικο9, αν & μου έκανες την καρδιά...
το γνώριζα αλλά είχα την ελπίδα ότι μπορεί να κάνω και λάθος.
Πάντως το άρθρο 28 του 4024/11 αναφέρεται σε μεταβατικές διατάξεις. γιατί να μη το χρησιμοποιήσω μέχρι να "βγει" κάτι οριστικό;

Αποσυνδεδεμένος janeta

• Newbie
  • *
    • νπδδ
νικος9, με 18 χρόνια υπηρεσίας, γιατί δεν έκανες πρώτα την προαγωγή σου στον Γ βαθμό και μετά την μετάταξή σου σε ΠΕ;σκέφτομαι και για μένα πως βιάστηκα για την αναγνώριση του πτυχίου... έχω και γω 17 χρόνια υπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος markomanolis

• Newbie
  • *
    • ΤΕ-Διοικητικού/Λογιστικού
διαβασε το αρθρο 28παραγραφο 3 του Ν.4024 ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ με την διευκρινιση http://www.askota.gr/images/stories/files2012/Kataksi.Dieykriniseis27.01.2012.pdf
και θα καταλαβεις

Αποσυνδεδεμένος nikos9

• Newbie
  • *
    • ΔΕ Διοικητικών Γραμ./Διοικητικού Λογιστ.
Δεν έκανα την προαγωγή πρώτα γιατί αρχικά μεν δεν γνωρίζαμε όλα αυτά όταν κατέθεσα την αίτηση στο Υπηρεσιακό για μετάταξη και αφετέρου οι προαγωγέρς έχουν παγώσει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος pchr

• Newbie
  • *
    • ΠΕ Διοικητικού / Οικονομικού
    • Υπουργείο
Να ρωτήσω και εγώ κάτι? Διορίστηκα 22-12-2010 ως ΤΕ. Πήρα πτυχιο ΠΕ την 01-03-2012. Όπως πάνε τα πράγματα θα καταφέρω να αιτηθώ αίτηση μετάταξης σε ανώτερο κλάδο μετά την μονιμοποίησή μου (22-12-2012) και μέσα στην προθεσμία που ορίζει ο νόμος, δηλ. το Μάρτιο του 2013. Γνωρίζω επίσης ότι μέχρι 31-12-2013 οι προαγωγές έχουν παγώσει. Άρα αν επιτευχθεί η μετάταξή μου, θα γίνει στον ίδιο βαθμό. Δηλ. στο ΣΤ΄και στο αντίστοιχο εισαγωγικό κλιμάκιο. Η απορία μου είναι (εφόσον ξεπαγώσουν οι προαγωγές, πρώτα ο θεός), πότε θα αλλάζω μισθολογικό κλιμάκιο ως ΠΕ. Την 22-12 (ημέρα διορισμού), την ημερομηνία ορκομωσίας (Μάρτιο ) ή από την ημερομηνία του φεκ της μετάταξης? Ευχαριστώ όποιον απαντήσει....και καλή δύναμη.....

Αποσυνδεδεμένος antwtas

• Newbie
  • *
    • ΔΕ Δημοτικών Αστυν.
Συνάδελφοι το θεωρώ πολύ αδικο. το ίδιο έγινε και με εμένα. Εχω 8 ετη προυπηρεσίας στο Δημοσιο. (5,5 αναγνωρισμένα διοτι εργαζόμουν σε αλλο δημόσιο φορέα) και 2, 5 χρονια στη σημερινη μου θέση. Ημουν ΔΕ Ε βαθμού με 5 ετη πλεόνασμα και έγινα ΠΕ. Οταν ενημερωθηκα οτι βαθμολογικά και μισθολογικά ξεκινώ απο την αρχή του Ε βαθμου τρελάθηκα για στην κυριολεξία χανονται βαθμολογικά και μισθολογικά 5 ετη.
Για παραδειγμα εχω διορίστικα το 2004. ενας υπαλληλος που διορίστηκε το 2008 και εκανε μεταταξη απο Δε σε ΠΕ εχει ακριβως ίδιο μισθό και βαθμό με εμένα. Αυτο είναι παραβίαση της αρχής της ισότητας. Γνωρίζει κανεις αν προκειται να εκδοθεί κάτι γι αυτό το ζήτημα. Ειναι αρκετοι που αντιμετωπιζουν το ίδιο πρόβλημα