*

Διαφήμιση

Αποστολέας Θέμα: Αδεια ανευ αποδοχων  (Αναγνώστηκε 2252 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eliana_1976_

• Full Member
    • ΔΕ Προσωπ. Η/Υ
Αδεια ανευ αποδοχων
« στις: 08/08/2012 »
Συμφωνα με το ν.3584/2007 αρθρο 60 παρ.1 στους υπαλληλους επιτρεπεται η χορηγηση αδειας ανευ αποδοχων μεχρι δυο ετη μετα απο αιτηση του υπαλληλου οταν εχει τεκνα που εχουν ηλικια εως 6 ετη. Αυτη η αδεια ηταν υποχρεωτικη κ δεν χρειαζοταν εγκριση απο υπηρεσιακο εφοσον αφορουσε ανατροφη τεκνου.Ειχα ζητησει πριν 1,5 χρονο κ μου ειχε χορηγηθει μονο με αποφαση του φορεα μου χωρις εγκριση υπηρεσιακου. Επειδη μεσα στον επομενο μηνα θα κανω αιτηση παλι για να παρω τετοια αδεια εχει αλλαξει κατι;; Καποιος μου ειπε οτι περναει υπηρεσιακο πλεον αλλα δεν το εμπιστευομαι γιατι κατα καιρους δινει λαθος πληροφοριες. Το εχω ψαξει κ δεν βρηκα κατι να εχει αλλαξει με το ν.4024/2011. Δηλαδη εφοσον ειναι αδεια που αφορα τεκνο εξακολουθει να μην περναει υπηρεσιακο. Ρωτησα κ σε αλλη υπηρεσια μια διευθυντρια διοικητικου κ μου το επιβεβαιωσε. Ομως θελω να ειμαι απολυτα σιγουρη πριν υποβαλλω αιτηση γιατι αν περναει υπηρεσιακο πρεπει να την υποβαλλω αρκετους μηνες πριν ενω αν προκειται για αποφαση φορεα παιρνω αμεσως εγκριση. Εχει ζητησει καμμια κοπελα τους τελευταιους μηνες τετοια αδεια;;; ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος anthi11

• Newbie
  • *
    • ΔΕ/ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ
    • ΔΗΜΟΣ
Απ: Αδεια ανευ αποδοχων
« Απάντηση #1 στις: 08/08/2012 »
Σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 53 του ΥΚ, καθώς και την παράγραφο 1 του άρθρου 60 του ΚΚΔΚΥ, η προβλεπόμενη άδεια χωρίς αποδοχές συνολικής διάρκειας δύο (2) ετών χορηγείται υποχρεωτικά, χωρίς γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου, όταν πρόκειται για ανατροφή παιδιού ηλικίας έως και έξι ετών. Διάστημα τριών μηνών της άδειας αυτής χορηγείται πλέον με πλήρεις αποδοχές στην περίπτωση γέννησης τρίτου παιδιού και άνω.

Προσθήκη 27-4-2012 Η γονική άδεια ανατροφής είναι άνευ αποδοχών, χορηγείται εγγράφως για περίοδο τουλάχιστον τεσσάρων (4) μηνών και αποτελεί ατομικό δικαίωμα κάθε γονέα, χωρίς δυνατότητα μεταβίβασης. (παρ.3 άρθρο 50 Ν.4075/12)

Εκ των ανωτέρω, λοιπόν, συνάγεται ότι η διάρκεια της γονικής άδειας ανατροφής παιδιού δεν μπορεί να είναι κάτω των τεσσάρων (4) μηνών ενώ η συνολική της διάρκεια παραμένει στα δύο (2) έτη.

Η γονική άδεια ανατροφής χορηγείται εφάπαξ ή τμηματικά, με βάση σχετική αίτηση του εργαζόμενου, όπου διευκρινίζεται η έναρξη και η λήξη της. Η γονική άδεια ανατροφής χορηγείται από τον εργοδότη με βάση τη σειρά προτεραιότητας των απασχολούμενων στην επιχείρηση για κάθε ημερολογιακό έτος. Αιτήσεις χορήγησης γονικής άδειας γονέων παιδιών με αναπηρία, με μακροχρόνια ή αιφνίδια ασθένεια και μόνων γονέων λόγω θανάτου γονέα, ολικής αφαίρεσης της γονικής μέριμνας ή μη αναγνώρισης τέκνων, χορηγούνται με απόλυτη προτεραιότητα. (παρ.4 άρθρο 50 Ν.4057/12)

Αποσυνδεδεμένος natasastrei

• Newbie
  • *
    • ΔΕ Τεχνικών
« Απάντηση #2 στις: 08/08/2012 »
Καλησπέρα! Αιτήθηκα για την συγκεκριμένη άδεια πριν από δύο μήνες, και μου την έδωσαν χωρίς να υπάρξει θέμα Υ/Σ. Αυτό που δεν γνώριζα είναι ότι δεν μπορεί να είναι λιγότερη των τεσσάρων μηνών!!!!! Εγώ ζήτησα βέβαια μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2013 αλλά θα ήθελα να μου πει κάποιος αν γνωρίζει, αν μπορώ να την διακόψω όποτε εγώ θελήσω και ποια είναι η διαδικασία. (Φυσικά εννοώ μετά το πέρας των τεσσάρων μηνών, αν αυτό ισχύει)

Αποσυνδεδεμένος ΘΕΟΠΟΥΛΑ

• Newbie
  • *
    • ΔΕ Αδελφών Νοσοκόμων
    • Νοσοκομείο
« Απάντηση #3 στις: 08/08/2012 »
καλησπερα, εγω ζητησα απο τελη απριλιου τετοια αδεια ανατροφης για ενα εξαμηνο και μου τη δωσανε αμεσως χωρις υπηρεσιακο τελειωνει τελη οκτωβριου.μπορεις να κανεις την αιτηση απο τωρα και να γραψεις την ημερομηνια που θελεις να ξεκινησει οποτε θα δεις αν προκυψει καποιο προβλημα

Αποσυνδεδεμένος anthi11

• Newbie
  • *
    • ΔΕ/ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ
    • ΔΗΜΟΣ
« Απάντηση #4 στις: 08/08/2012 »
όταν κάνεις την αίτηση γράφεις και το διάστημα που θέλεις να φύγεις για να το γνωρίζουν οι υπεύθυνοι προσωπικού

• Full Member
    • ΔΕ Προσωπ. Η/Υ
« Απάντηση #5 στις: 08/08/2012 »
όταν κάνεις την αίτηση γράφεις και το διάστημα που θέλεις να φύγεις για να το γνωρίζουν οι υπεύθυνοι προσωπικού
Το διαδικαστικο κ το λεκτικο της αιτησης το γνωριζω γιατι εχω ξανακανει περυσι κ την διεκοψα διοτι εμεινα εγκυος. Απλα ηθελα να ειμαι 100% σιγουρη οτι με τους νεους νομους δεν περναει υπηρεσιακι. ευχαριστω

• Full Member
    • ΔΕ Προσωπ. Η/Υ
« Απάντηση #6 στις: 08/08/2012 »
Σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 53 του ΥΚ, καθώς και την παράγραφο 1 του άρθρου 60 του ΚΚΔΚΥ, η προβλεπόμενη άδεια χωρίς αποδοχές συνολικής διάρκειας δύο (2) ετών χορηγείται υποχρεωτικά, χωρίς γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου, όταν πρόκειται για ανατροφή παιδιού ηλικίας έως και έξι ετών. Διάστημα τριών μηνών της άδειας αυτής χορηγείται πλέον με πλήρεις αποδοχές στην περίπτωση γέννησης τρίτου παιδιού και άνω.

Προσθήκη 27-4-2012 Η γονική άδεια ανατροφής είναι άνευ αποδοχών, χορηγείται εγγράφως για περίοδο τουλάχιστον τεσσάρων (4) μηνών και αποτελεί ατομικό δικαίωμα κάθε γονέα, χωρίς δυνατότητα μεταβίβασης. (παρ.3 άρθρο 50 Ν.4075/12)

Εκ των ανωτέρω, λοιπόν, συνάγεται ότι η διάρκεια της γονικής άδειας ανατροφής παιδιού δεν μπορεί να είναι κάτω των τεσσάρων (4) μηνών ενώ η συνολική της διάρκεια παραμένει στα δύο (2) έτη.

Η γονική άδεια ανατροφής χορηγείται εφάπαξ ή τμηματικά, με βάση σχετική αίτηση του εργαζόμενου, όπου διευκρινίζεται η έναρξη και η λήξη της. Η γονική άδεια ανατροφής χορηγείται από τον εργοδότη με βάση τη σειρά προτεραιότητας των απασχολούμενων στην επιχείρηση για κάθε ημερολογιακό έτος. Αιτήσεις χορήγησης γονικής άδειας γονέων παιδιών με αναπηρία, με μακροχρόνια ή αιφνίδια ασθένεια και μόνων γονέων λόγω θανάτου γονέα, ολικής αφαίρεσης της γονικής μέριμνας ή μη αναγνώρισης τέκνων, χορηγούνται με απόλυτη προτεραιότητα. (παρ.4 άρθρο 50 Ν.4057/12)
[/quote

Ο ν.4075/2012 αφορα ρυθμισεις του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ αρα ρυθμισεις που αφορουν τους ασφαλισμενους του ιδιωτικου τομεα κ πιθανοτατα καποιους που ανηκουν στο δημοσιο κ εχουν ασφαλιση ΙΚΑ. Αλλο πραγμα ειναι η αδεια ανατροφης παιδιου διαρκειας εως 2 ετη εφοσον εχεις παιδι ηλικιας εως 6 ετων. Η συγκεκριμενη αδεια δε νομιζω οτι σε περιοριζει οτι πρεπει να την παρεις αναγκαστικα ανευ αποδοχων για 4 μηνες. Αυτο που σε περιοριζει ειναι το χρονικο διαστημα να μην ειναι μικροτερο του ενος μηνα.

Αποσυνδεδεμένος natasastrei

• Newbie
  • *
    • ΔΕ Τεχνικών
« Απάντηση #7 στις: 08/08/2012 »
Οκ eliana_1976_ ευχαριστώ για τη διευκρίνηση, πιθανότατα δεν εμπίπτει η δική μου περίπτωση σ' αυτές τις διατάξεις.