*

Διαφήμιση

Αποστολέας Θέμα: Aναδρομικότητα αποφάσεων Υπηρεσιακών Συμβουλίων..ΙΣΥΧΕΙ;;;;  (Αναγνώστηκε 701 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cytauser

• Newbie
  • *
Είμαι υπάλληλος ΙΔΑΧ σε ΝΠΔΔ ΟΤΑ. ΤΟ 2007 με τον διορισμό μου κατέθεσα προς αναγνωριση συνάφειας στο Υπηρεσιακό Συμβούλιο τον μεταπτυχιακό και διδακτορικό τίτλο μου. Αν και κατέθεσα ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ τίτλους, το Υπηρεσιακό αναγνωρισε μόνο τη συνάφεια του διδακτορικού διπλώματος ως ΑΝΩΤΕΡΟΥ διότι μισθολογικά με τον ισχυοντα νόμο αμειβόταν μισθολογικά ο ανώτερος τιτλος σπουδών.
Στις 1-11-2011 με τον 4024 και υπολογισμό και των 6 ετών πλασματικής προϋπηρεσίας ΛΌΓΩ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟΥ πήρα βαθμό Δ, ΜΚ2...Μετά όμως μερικούς μηνες ηρθε νεα εγκυκλιος πάνω στον 4024 συμφωνα με την οποία αναγνωρίζονται ως πλασματική προϋπηρεσια για τη βαθμολογική καταταξη και το μισό των χρόνων του μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών δηλαδή άλλος ένας χρόνος (από τα δυο)....ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΝΩ ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 2007 ΣΤΟ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ! Ετσι τον Απρίλιο του 2012 το ξανακαταθέτω στο υπηρεσιακό, και μου  αναγνωρίζεται η συνάφεια με τη σχετική απόφαση να αναφέρει αναλυτικά όλο το ιστορικό (οτι ειχα καταθέσει και τα 2 από το 2007 αλλά αναγνωρισαν τη συνάφεια μόνο του ενός) και να καταλήγει "Αναγνωρίζουμε τη συνάφεια και του μεταπτυχιακού διπλώματος που είχε ηδη κατατεθεί από 1.3.2007 και η αποφασή μας αυτή ΑΝΑΤΡΈΧΕΙ στην πρώτη ημερομηνία κατάθεσης του τίτλου (δηλαδη ισχύει αναδρομικά)... Τοτε λοιπον, τον Απρίλο του 2012 η υπηρεσία μου εκανε τροποποίηση της διαπιστωτικής πράξης και ΑΛΛΑΞΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΚΛΙΜΑΚΙΟ ΑΛΛΆ ΚΑΙ ΒΑΘΜΟ, και πήγα στον Γ! Και μάλιστα πληρωθηκα αναδρομικά από 1.11.2011 συμφωνα με το νεο βαθμό

Πριν 1 βδομαδα όμως επικαλούμενοι ένα εγγραφο του ΥΠ.Δ.Μ του παρασμενου Μαρτιου που δινει οδηγία ότι οι μετατυχιακοί τίτλοι λαμβάνονται υποψη για βαθμολογική καταταξη μονον εφοσον εχουν αναγνωριστει ως προς τη συνάφειά τους απο το Υπηρεσιακό πριν τις 1.11.2011, μου πήραν πίσω το βαθμό και υπολογισαν τον ενα χρόνο του μεταπτυχιακού ως πλεονάζοντα χρόνο εντός του βαθμού Δ...και ετσι άλλαξα  μονο κλιμακι και πήγα στο ΜΚ3 του βαθμού Δ! 80 Ευρω καθαρα διαφορά στο μισθό σε σχεση εμ το ΜΚ0 του βαθμού Γ... Το χειρότερο ειναι λοιπον ότι εχασα τον βαθμό και πλέον ΘΑ ΚΟΛΛΗΣΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΓΩΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...

Πηρα στο Υπουργείο Διοικητικής Μεταρυθμισης και ελεγαν ότι εφοσον η Υπόφαση του Υπηρεσιακού ειναι τον μαρτιο του 2012 δεν θα επρεπε να αλλαξω βαθμό! Τους εξηγω ότι η ιδια αποφασει ΑΝΑΤΡΕΧΕΙ σε παλαιοτερη αποφάση του 2007 οταν και κατατέθηκε ο μεταπτυχιακός αλλά ΑΤΥΧΩΣ δεν χρειαστηκε να αναγνωριστει...και μου λένε...ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΑΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΔΙΚΑΙΩΘΩ (Η ΓΝΩΣΤΗ ΤΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ)

Εν κατακλείδει ισχύει η αναδρομικότητα ΣΤΗ αναγνωριση της συνάφειας και του Μεταπτυχικού που η ίδια αποφαση του Υπηρεσιακού επισημαίνει;;;Σκεφτείτε οχι απλώς την αδικία αλλά τη γκαντεμια μου....Αν δεν κατεθετα μεταπτυχιακό και διδακτορικό μαζί, αλλά σε διαφορετικά υπηρεσιακά συμβουλια το 2007 ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΩΡΑ!
Αντιθετως, τωρα θα μεινω βαθμό Δ και στο ΜΚ3 μεχρι να ξεπαγωσουν τα πάντα...

Πειτε μου τη γνωμη σας; Τι να κάνω; Να ρωτησω και τμημα προσωπικού στο Υπουργείο εσωτερικών;;;;Να παω δικαστικά;

Αποσυνδεδεμένος pet

• Full Member
    • ΤΕ Διοικητικού / Λογιστικού
    • Ν.Π.Δ.Δ.
Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.

Αποσυνδεδεμένος cytauser

• Newbie
  • *
Σ' ευχαριστω πολύ...έστω και γι' αυτες τις δυο γραμμές...Η υπήρεσία μου με "απείλησε" πως αν κάνουν κάτι τέτοιο και δεν δικαιωθω θα μου αφαιρέσουν και αναδρομικά και όσα χρήματα πήρα παραπάνω τους προηγούμενους μηνες....αλλά ας το κάνουν....προτιμώ από το τρέχω στα δικαστηρια για να δικαιωθώ