*

Διαφήμιση

Αποστολέας Θέμα: ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΣΕ Ο.Τ.Α  (Αναγνώστηκε 1634 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΙΩΑΝΝΑ

• Newbie
  • *
    • ΤΕ Διοικητικού / Λογιστικού
    • Αποκεντρωμένη Διοίκηση
Είμαι μόνιμη δημόσιος υπάλληλος του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας και υπέβαλα αίτηση για απόσπαση σε ΟΤΑ σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 64 Ν. 1416/1984 και παρ. 3 άρθρου 68 Ν.3528/2007.
Ο Δήμος λόγω έλλειψης προσωπικού με δέχεται αλλά υπάρχει πρόβλημα από το ελεγκτικό  συνέδριο, το οποίο θεωρεί ότι οι διατάξεις του Ν.1416/84 δεν ισχύουν πλέον. Προσπαθώ να βρω κάποια άκρη μέσω υπουργείου αλλά τίποτα.
Παρακαλώ αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι, ας μου πει τι μπορώ να κάνω. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος pagouraki35

• Newbie
  • *
    • ΤΕ Διοικητικού / Λογιστικού
Είμαι μόνιμη δημόσιος υπάλληλος του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας και υπέβαλα αίτηση για απόσπαση σε ΟΤΑ σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 64 Ν. 1416/1984 και παρ. 3 άρθρου 68 Ν.3528/2007.
Ο Δήμος λόγω έλλειψης προσωπικού με δέχεται αλλά υπάρχει πρόβλημα από το ελεγκτικό  συνέδριο, το οποίο θεωρεί ότι οι διατάξεις του Ν.1416/84 δεν ισχύουν πλέον. Προσπαθώ να βρω κάποια άκρη μέσω υπουργείου αλλά τίποτα.
Παρακαλώ αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι, ας μου πει τι μπορώ να κάνω. Ευχαριστώ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ...
στο dimosnet.gr λέει τα εξής στις παρατηρήσεις επί του άρθρου 64 του Ν.1416/84

[2] Στις διατάξεις του άρθρου 168 παρ. 10 του ν. 3528/07 ορίζεται ότι «κάθε διάταξη που είναι αντίθετη με τον παρόντα Κώδικα ή ρυθμίζει θέματα που διέπονται από αυτόν καταργείται», ωστόσο στο άρθρο 68 παρ. 12 του Ν. 3528/07 ορίζεται ότι «ειδικές διατάξεις διατηρούνται σε ισχύ». Οι διατάξεις του άρθρου 64 του ν. 1416/84 θεωρούνται «ειδικές,», δεδομένου ότι αφορούν περιπτώσεις αποσπάσεων που γίνονται για την κάλυψη πρόσκαιρων και εποχιακών αναγκών του φορέα υποδοχής. Εν όψει των ανωτέρω, οι διατάξεις του άρθρου 64 του ν. 1416/84 δεν καταργούνται από τα άρθρα 68 και 168 του ν. 3528/07, αλλά παραμένουν σε ισχύ. (ΥΠ.ΕΣ. 17185/10.05.2012)

Αποσυνδεδεμένος katrin 1

• Jr. Member
  • **
    • ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ
    • ΝΠΔΔ
Μπορούν να σε βοηθήσουν σίγουρα αυτά που αναφέρονται από τον προηγούμενο χρήστη. Πάλεψέ το με το Ελεγκτικό συνέδριο, αν και γνωρίζω ότι στις εγκυκλιους δεν έχουν και μεγάλη εκτίμηση.