*

Διαφήμιση

Αποστολέας Θέμα: Και οι διαδικασίες με εποπτεία ΑΣΕΠ στο σκληρό ΑΣΕΠ. Προσετέθησαν στο παρα πέντε  (Αναγνώστηκε 5628 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος root

• Administrator
  • Hero Member
Νομίζω ότι δεν έχετε καταλάβει πως λειτουργούσαν οι προκηρύξεις με έλεγχο ΑΣΕΠ.
Ο Φορέας ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ έστελενε τους διοριστέους στο ΑΣΕΠ, το οποίο ήλεγχε τη νομιμότητα των αποτελεσμάτων και ήταν πάγια πρακτική να αλλάζει τους πίνακες, επειδή οι υπάλληλοι των φορέων δεν είχαν την κατάρτιση να τους συντάξουν με απόλυτη ακρίβεια ως όριζε ο νόμος. Εάν ο φορέας εσκεμμένα έθαβε κάποιον (αλήθεια γιατί να το κάνει κάποιος υπάλληλος αυτό? Εσύ θα το έκανες?) και εν συνεχεία αυτό αποκαλύπτετο με μία απλή ένσταση του θιγόμενου, υπεβάλλετο εισήγηση για ποινική δίωξη από το ΑΣΕΠ προς τους υπαλλήλους που υπέγραψαν τα πρακτικά και επενέβαινε εισαγγελέας.
Άλλωστε αρχικά όλες οι προκηρύξεις διενεργούνταν αποκλειστικά από το ΑΣΕΠ αλλά λόγω φόρτου το σύστημα έγινε πιο κατανεμημένο προς διευκόλυνση των υποφηφίων πολιτών.

Εσείς με ποιον τρόπο διορισθήκατε στο Δημόσιο?
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/2013 by root »

Αποσυνδεδεμένος Aris100

• Full Member
    • ΠΕ Διοικητικού / Οικονομικού
    • Δ.Ε.Κ.Ο./Ν.Π.Ι.Δ.
Δεν ξέρω τι λέει το xristinaki78 αλλά μάλλον μιλάει για τον εαυτό της.Αυτή η σιγουριά της είναι φοβερή.13 χρόνια στο δημόσιο πρώτη φορά το ακούω αυτό.Συμπεραίνω ότι ετσι θα διορίστηκε αυτή.Σίγουρα κάποια λάθη θα έχουν γίνει αλλά απο αυτό μέχρι στο σημείο που μιλάει η ίδια η διαφορά τεράστια.
Κι όμως ,αρχίζω και πιστεύω πως για ένα άτομο που όλα τα μηνύματα του αφορούσαν την πάρτη του και τη μετάθεση του  ,ξαφνικά αποφάσισε να μοιραστεί μαζί μας τη σοφία του ,κάτι δεν πάει καλά.
Πιστεύω λοιπόν πως δεν υπάρχει περίπτωση να μπήκε με διαδικασίες ΑΣΕΠ και ο λόγος της ειναι ύποπτος .
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/2013 by Aris100 »

Αποσυνδεδεμένος tim

• Newbie
  • *
    • ΥΕ Επιμελητών
    • Ν.Π.Δ.Δ.
παιδιά ας μην  τρωγόμαστε μεταξύ μας, ας βγει πρώτα το φεκ να δούμε πως διατυπώνεται το όλο θέμα (αλήθεια πότε περιμένουμε την δημοσιοποίηση ?) και μετά ας ασχοληθούμε με τα υπόλοιπα. Άλλωστε ο καθένα μας εχει τα βιωματά του και τα παραδείγματα του για να εξάγει την αποψή του βέβαια σε όλα αυτά μπαίνει και ο προσωπικός χαρακτήρας του καθενός.

Αποσυνδεδεμένος ckats

• Full Member
    • ΤΕ Μηχανικών
    • Περιφέρεια
ο Aris100 έχει δίκιο. Το Χριστινάκι δείχνει εμπάθεια, αυτά που αναφέρει είναι άσχετα και πολύ μακρια από την πραγματικότητα. Στην ουσία προσβάλει έτσι πολύ κόσμο άδικα........

Αποσυνδεδεμένος good luck

• Jr. Member
  • **
    • ΤΕ Φυσικοθεραπείας
    • Νοσοκομείο
H αληθεια ειναι καπου στη μεση. Ο φορεας ναι μεν, ηταν αναγκασμενος να στειλει τα αποτελεσματα στον ΑΣΕΠ αλλα τα κριτηρια τα εθετε ο ιδιος.
Π.χ ο συζυγος μου διοριστηκε με αυτο τον τροπο σε δημο ο οποιος ειχε κοψει και ραψει τα κριτηρια της θεσης με τετοιο τροπο ωστε να μονιμοποιησει ενα τρελο βισμα που δουλευε εκει με συνεχεις συμβασεις. Για κακη της τυχη ομως υπολογιζε χωρις τον ξενοδοχο.   ;D  ;)
Επισης σε αυτο που χαρακτηριζεται "σκληρο" ΑΣΕΠ εχω να παραθεσω την προσωπικη μου εμπειρια οταν συναντησα προκυρηξη ΑΣΕΠ για νοσοκομειο επαρχιας και -ακουσον, ακουσον- προτεραιοτητα σε θεση ΤΕ φυσικοθεραπευτων ειχε οποιος ειχε αριστη γνωση ξενης γλωσσας!!!
Τονιζω προτεραιοτητα, οχι επιπλεον μοριοδοτηση.
Αποτελεσμα ηταν να μπει ενα κομματοσκυλο του κερατα, μια κοπελα που μολις αποφοιτησε με βαθμο 6 και μηδεν προυπηρεσια γιατι ετυχε οι συνυποψηφιοι της να εχουν μεχρι επιπεδο advanced. (oxι οτι αυτη ηταν γλωσσομαθης, απλα ηταν οι γονεις της μεταναστες στη Γερμανια και πηγε εκει σχολειο)
 Βλεπετε λοιπον οτι ολα τα νομισματα εχουν δυο οψεις.  ???
Να διευκρινισω εδω οτι εγω διοριστηκα το 2001 με προκυρηξη του  ΑΣΕΠ. Απλα αναφερω την εμπειρια μου.
Καλη συνεχεια σε ολους.  :)

Αποσυνδεδεμένος root

• Administrator
  • Hero Member
Να σημειώσω για την ιστορία πως όλες οι προκηρύξεις από ένα σημείο και μετά δεν ελέγχονταν μόνον στο τελικό στάδιο αλλά και πριν εκδοθούν προς απαλοιφή φωτογραφικών διατάξεων.

Αποσυνδεδεμένος xristinaki78

• Jr. Member
  • **
    • ΤΕ Νοσηλευτικής
    • Νοσοκομείο
Πω πω αμα πεις αληθειες καποιοι στρουθοκαμιλιζουν ,και τρεμει το φυλλοκαρδι τους μετα  απο 13  χρονια ,και ας ειναι και ΠΕ οπου υποτιθεται εχουν και καποιο επιπεδο αντιμετωπισης των νευρων τους λογω μορφωσης τους...
..Δεν πειραζει..ισως το μονο που εχουν μαθει ειναι να ψαχνουν τα  μυνηματα των μελων εδω στο σαιτ,προτιμωντας να αναφερονται σε  μικροτητες....(και  εννοω  σε προσωπικα αιτηματα για μεταθεση μου,-που το κακο??-)..ενω αγνοουν παντελως ,ισως δεν τους εχει πει ακομα η μαμα τους ,,πως οι ΔΕΚΟ συντηρουσαν εδω και καιρο τις  κυβερνησεις..και αν κρινω  απο τα 13  χρονια του του κυριου συναδελφου (ο οποιος τολμησε να με  προσβαλει για το πως εισηχθειν στο δημοσιο),μαλλον ολοι καταλαβαμε πως μπηκε  αυτος σε μια ΔΕΚΟ... δεν ειναι δυσκολο να βρουμε πως μπηκες κυριε...ευκολο να το βρουμε....

ο Aris100 έχει δίκιο. Το Χριστινάκι δείχνει εμπάθεια, αυτά που αναφέρει είναι άσχετα και πολύ μακρια από την πραγματικότητα. Στην ουσία προσβάλει έτσι πολύ κόσμο άδικα........
αγαπητε ckats ,κατεβα στην γη-ελλαδα,αν καποιος μπηκε με  τον τροπο που αναφερομαι ,δε χρειαζεται το δικο μου προσβλητικο σχολιο ουτε δειχνω καποια εμπαθεια,,,,απλα πες μου ποιους προσβαλλω?η απαντηση φυσικα ειναι μια και μοναδικη.....  οσους μπηκαν με αδιαφανεις τροπους.....και ειναι και πολλοι και ηρθε  η ωρα τους,,,,μη βιαζεσαι λπν συναδελφε της περιφ.αυτοδιοικησης να  υποστηριξεις τα καποια αρκετα λαμογια των ΔΕΚΟ...
Νομίζω ότι δεν έχετε καταλάβει πως λειτουργούσαν οι προκηρύξεις με έλεγχο ΑΣΕΠ.
Ο Φορέας ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ έστελενε τους διοριστέους στο ΑΣΕΠ, το οποίο ήλεγχε τη νομιμότητα των αποτελεσμάτων και ήταν πάγια πρακτική να αλλάζει τους πίνακες, επειδή οι υπάλληλοι των φορέων δεν είχαν την κατάρτιση να τους συντάξουν με απόλυτη ακρίβεια ως όριζε ο νόμος. Εάν ο φορέας εσκεμμένα έθαβε κάποιον (αλήθεια γιατί να το κάνει κάποιος υπάλληλος αυτό? Εσύ θα το έκανες?) και εν συνεχεία αυτό αποκαλύπτετο με μία απλή ένσταση του θιγόμενου, υπεβάλλετο εισήγηση για ποινική δίωξη από το ΑΣΕΠ προς τους υπαλλήλους που υπέγραψαν τα πρακτικά και επενέβαινε εισαγγελέας.
Άλλωστε αρχικά όλες οι προκηρύξεις διενεργούνταν αποκλειστικά από το ΑΣΕΠ αλλά λόγω φόρτου το σύστημα έγινε πιο κατανεμημένο προς διευκόλυνση των υποφηφίων πολιτών.

Εσείς με ποιον τρόπο διορισθήκατε στο Δημόσιο?
Aγαπητε root σας απαντω χωρις  ιχνος ειρωνιας και εμπαθειας,,,,ξερω  πολυ καλα πως λειτουργουσαν  ολες οι διαδικασιες εισαγωγης μεσω  ασεπ ναστε  σιγουρος,,,,,η τελευταια  ερωτηση με ξαφνιαζει καπως  ...δεν εχω  καμμια υποχρεωση να αποδειξω  οτι ειμαι ελεφαντας,,νομιζω οτι η διαδικασια με σειρα προτεραιοτητας και μοριοδοτηση εξ ολοκληρου απο τον ΑΣΕΠ και οχι  απο την ΕΠΙΤΡΟΠΗ του φορεα  να σου λεει κατι...καλυτερα να παρακαλεσεις καποιους εδω μεσα ναναι πιο ευγενικοι....αν τους πειραζει η αληθεια, τοτε  ας βγαλουν ολη την κακια  τους,,,,ειναι ολοι δικη τους

οποιος θιχτηκε θαχε σοβαρο λογο,,,,,

Αποσυνδεδεμένος ckats

• Full Member
    • ΤΕ Μηχανικών
    • Περιφέρεια
για το εάν μερικοί μπήκαν με φωτογραφικές προκ. δεν σημαίνει ότι ισχύει για την πλειονότητα των δοριστέων. Άρα είναι άδικο να τους τσουβαλιάζουμε όλους....από την άλλη και μέσω ΑΣΕΠ εξ ολοκλήρου δεν υπήρχαν φωτογραφικές προκηρύξεις; (βλέπε ΚΕΠ). Άρα μην προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι ο ένας είναι καλύτερος από τον άλλον γιατί δεν αποδεικνύεται και είναι ανούσιο............

Αποσυνδεδεμένος ckats

• Full Member
    • ΤΕ Μηχανικών
    • Περιφέρεια
και να προσθέσω τα λόγια του γραμματέα των υπαλλήλων ΑΣΕΠ, ο οποίος μίλησε για εσφαλμένη και άδικη απόφαση εάν τελικά υπάρξει αυτός ο διαχωρισμός και για τον λόγο αυτό είχαν ζητήσει συνάντηση με τον Μητσοτάκη.......

Αποσυνδεδεμένος root

• Administrator
  • Hero Member
xristinaki όπως είπε μία βουλευτής το πολύ πετυχημένο "δεν υπάρχει σκληρό και μαλακό ΑΣΕΠ". Ο κάτοχος διδακτορικού μοριοδοτείτο το ίδιο είτε σε σκληρό είτε σε μαλακό. Επίσης η πιο φωτογραφική προκήρυξη στην ιστορία του Ελληνικού Κράτους ήταν των ΚΕΠ , όπως ανέφερε πολύ σωστά ο/η ckats, και ήταν σκληρό ΑΣΕΠ.