*

Διαφήμιση

Αποστολέας Θέμα: ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΗ  (Αναγνώστηκε 4952 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MAX

• Newbie
  • *
    • ΠΕ Διοικητικού / Οικονομικού
    • Ν.Π.Δ.Δ.
Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν βρίσκεται κάποιος σε άδεια ανευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου. Πιο συγκεκριμένα το ερώτημα μου είναι εάν μπορώ να κάνω κάτι και τι ακριβώς ως προς την ασφάλιση κατά την διάρκεια της άδειας άνευ αποδοχών. Είμαι διορισμένη στο ΙΚΑ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PhD

• Sr. Member
    • ΕΕΠ
    • Υπουργείο
Απ: ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΗ
« Απάντηση #1 στις: 10/06/2009 »
Εφόσον είσαι υπάλληλος του ΙΚΑ έχεις ασφάλιση και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη ΙΚΑ, ως εκ τούτου θα ρωτήσεις τους συναδέλφους σου στο διπλανό γραφείο να σε ενημερώσουν επίσημα, εσύ είσαι η πηγή που θα μας ενημερώσεις.

Αν είχες ασφάλεια δημοσίου και υγειονομική ΟΠΑΔ ακολουθούσες διαδικασία εξαγοράς και πληρωμής της υγειονομικής σου κάθε τρίμηνο στην ΔΟΥ και ο ΟΠΑΔ θα σου θεωρούσε το βιβλιάριο υγείας.

Αποσυνδεδεμένος MAX

• Newbie
  • *
    • ΠΕ Διοικητικού / Οικονομικού
    • Ν.Π.Δ.Δ.
« Απάντηση #2 στις: 10/06/2009 »
Αγαπητέ μου φίλε,

Θα ήθελα να σε ευχαριστήσω που για άλλη μια φορά ανταποκρίνεσαι στο ερώτημα μου. Ώς προς το σχόλιο σου όμως θα ήθελα να διευκρινήσω ότι ως νεοδιόριζόμενη υπάλληλος βρισκόμενη σε άδεια ανατροφής τέκνου δεν γνωρίζω δυστυχώς κανένα από τα διοικητικά θέματα της υπηρεσίας μου. Στο μέλλον εύχομαι να είμαι σε θέση να απαντήσω στα ερωτήματα σας και να βοηθήσω όπου μπορώ.

Αποσυνδεδεμένος joy

• Jr. Member
  • **
    • ΔΕ Αδελφών Νοσοκόμων
    • Νοσοκομείο
« Απάντηση #3 στις: 11/06/2009 »
καλησπέρα.να ρωτήσω κάτι:αν πάρω άδεια άνευ αποδοχών για 2 μήνες κόβεται αυτόματα η ιατροφαρμακευτική μου περίθαλψη;διαβιβάζεται κάποιο χαρτί στον ΟΠΑΔ;τί μπορώ να κάνω γι'αυτό;ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Αποσυνδεδεμένος PhD

• Sr. Member
    • ΕΕΠ
    • Υπουργείο
« Απάντηση #4 στις: 11/06/2009 »
Καλησπέρα,
οχι δεν έχεις πρόβλημα, δεν στέλνουν χαρτί στον ΟΠΑΔ.
είναι μικρό το χρονικό ΄διάστημα των 2 μηνών και έχεις κανονικά ιατροφαρμακευτική περίθαλψη ΟΠΑΔ [το ΙΚΑ χορηγεί και 6 μήνες μετά την λήξη της ασφάλισης]

Αποσυνδεδεμένος orgcyb

• Jr. Member
  • **
    • ΔΑΣΑΡΧΕΙΟ
« Απάντηση #5 στις: 11/09/2009 »
Αν είχες ασφάλεια δημοσίου και υγειονομική ΟΠΑΔ ακολουθούσες διαδικασία εξαγοράς και πληρωμής της υγειονομικής σου κάθε τρίμηνο στην ΔΟΥ και ο ΟΠΑΔ θα σου θεωρούσε το βιβλιάριο υγείας.

[/quote

Γνωριζει κανεις να μας ενημερώσει [πως γινεται η εξαγορά στους ασφαλισμενους δημοσιου και τι γινεται οσον αφορα τα συνταξιμα,  κλπ.