*

Διαφήμιση

Αποστολέας Θέμα: ειδικο καθεστως ικα  (Αναγνώστηκε 3388 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος meli

• Jr. Member
  • **
    • ΔΕ Βοηθ. Ιατρικών Εραστηρίων
    • Ν.Π.Δ.Δ.
ειδικο καθεστως ικα
« στις: 29/06/2009 »
γεια σας,

προκειται να διοριστω υπο ειδικο καθεστως ικα,απ οτι μου ειπαν αυτο σημαινει οτι εχω τα δικαιωματα των δημοσιων υπαλληλων αλλα η ασφαλεια μου θα ειναι ικα και οχι δημοσιου με οτι αυτο συνεπαγεται(μου ανεφεραν τον ν.3163/1955).
Η ερωτηση μου ειναι, αν παρω μεταταξη σε αλλη υπηρεσια που θα εχει ασφαλεια δημοσιου θα ακολουθησω το νεο καθεστως ή θα μεινω στο παλιο;
απο το υπουργειο εσωτερικων μου ειπαν οτι επιλεγεις εσυ που θα πας, οσον αφορα γενικα τις μεταταξεις, αλλα δεν ηξεραν να μου πουν αν ισχυει κατι διαφορετικο για το συγκεκριμενο καθεστως.

ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος mekalo

• Sr. Member
    • ΤΕ Μηχανικών
    • Ν.Π.Δ.Δ.
Απ: ειδικο καθεστως ικα
« Απάντηση #1 στις: 30/06/2009 »
Σε όλα τα εποπτευόμενα, από το υπουργείο απασχόλησης,  νππδ η ασφάλεια είναι ΙΚΑ (με ότι αυτό συνεπάγεται). Αλλά μάλλον σε λίγα χρόνια αυτό δε θα σημαίνει τίποτα από οτι φαίνεται καθότι το πράγμα πάει προς ενοποίηση όλων των ταμείων...

Με μια ερώτηση που είχα κάνει όταν άλλαξα ταμείο (από δημοσίου σε ΙΚΑ λόγω πρόσληψης στον ΟΕΚ -εποπτευόμενος από το Υπουργείο απασχόλησης-) μου είπανε πως πλέον δε μπορείς να αλλάξεις το ταμείο ασφάλισης (από ΙΚΑ σε δημοσίου). Στο γράφω αυτό με κάθε επιφύλαξη.

Αποσυνδεδεμένος meli

• Jr. Member
  • **
    • Ν.Π.Δ.Δ.
« Απάντηση #2 στις: 30/06/2009 »
σ ευχαριστω παρα πολυ
εσυ που ειχες δημοσιου και τωρα ικα βλεπεις σημαντικες διαφορες;
στο ρωτω αυτο γιατι εχω να επιλεξω αναμεσα σε μια θεση με ασφαλεια δημοσιου και σε μια με ικα.
αν  βεβαια ισχυσει αυτο που ειπες για συγχωνευση μαλλον δεν εχει και ιδιαιτερη σημασια...

Αποσυνδεδεμένος PhD

• Sr. Member
    • ΕΕΠ
    • Υπουργείο
« Απάντηση #3 στις: 30/06/2009 »
Έαν μεταταγείς σε υπηρεσία του δημοσίου που έχει ασφαλιστικό και συνταξιοδοτικό δημοσίου τότε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ακολουθείς ότι και η νέα σου υπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος mekalo

• Sr. Member
    • ΤΕ Μηχανικών
    • Ν.Π.Δ.Δ.
« Απάντηση #4 στις: 01/07/2009 »
σ ευχαριστω παρα πολυ
εσυ που ειχες δημοσιου και τωρα ικα βλεπεις σημαντικες διαφορες;
στο ρωτω αυτο γιατι εχω να επιλεξω αναμεσα σε μια θεση με ασφαλεια δημοσιου και σε μια με ικα.
αν  βεβαια ισχυσει αυτο που ειπες για συγχωνευση μαλλον δεν εχει και ιδιαιτερη σημασια...

Κοίτα να δεις, συνταξιοδοτικά στην υπηρεσία που είμαι τώρα (με ΙΚΑ) θα βγω (αν βγούμε) με μεγαλύτερη σύνταξη, όσον αφορά στην ασφάλιση είναι καλύτερα με του δημοσίου διότι πηγαίνεις σε όποιον γιατρό θέλεις κάνεις τις εξετάσεις σου χαλαρά χωρίς να περιμένεις σε ουρές κτλ. Από εκεί και πέρα μισθολογικά (ο βασικός μισθός) δεν έχει διαφορά αν είσαι σε νπδδ με ΙΚΑ ή σε νπδδ με ασφάλεια δημοσίου.

Αποσυνδεδεμένος meli

• Jr. Member
  • **
    • Ν.Π.Δ.Δ.
« Απάντηση #5 στις: 01/07/2009 »
 σ ευχαριστω αγνωστε-χ!

mekalo εκτος του βασικου μισθου με τα επιδοματα τι γινεται υπαρχει καποια σοβαρη διαφορα;

Αποσυνδεδεμένος mekalo

• Sr. Member
    • ΤΕ Μηχανικών
    • Ν.Π.Δ.Δ.
« Απάντηση #6 στις: 02/07/2009 »
Τα επιδόματα είναι λίγο πονεμένη ιστορία. Σε κάθε ΝΠΔΔ υπάρχουν διαφορετικά επιδόματα. Ανάλογα με τα χρόνια υπηρεσίας, με τον κλάδο κτλ.
Για το ΙΚΑ τώρα συγκεκριμένα δε ξέρω τι παίζει αλλά θα κοιτάξω αν μπορώ να μάθω κάτι. Μείνε σε επαφή.

Αποσυνδεδεμένος meli

• Jr. Member
  • **
    • Ν.Π.Δ.Δ.
« Απάντηση #7 στις: 03/07/2009 »
σ ευχαριστώ πολυ, να σαι καλα!

Αποσυνδεδεμένος mekalo

• Sr. Member
    • ΤΕ Μηχανικών
    • Ν.Π.Δ.Δ.
« Απάντηση #8 στις: 07/07/2009 »
Αντιγράφω από τον root:

Καθορισμός των όρων, του ύψους και των προϋποθέσεων καταβολής οικονομικού κινήτρου στο διοικητικό προσωπικό του Ι.Κ.Α. - Ε.Τ.Α.Μ.
(Αριθμ. 2/1485/0022 ΦΕΚ 296/Β/2008)

Το ύψος του μηνιαίου οικονομικού κινήτρου ορίζεται ανά κατηγορία υπαλλήλου ως εξής:

•Κατηγορία Πανεπιστημιακής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης
150€ μέχρι 10 έτη υπηρεσίας
200€ από 10 έτη υπηρεσίας μέχρι 20 έτη υπηρεσίας
250€ από 20 έτη υπηρεσίας και άνω.
•Κατηγορία Δευτεροβάθμιας και Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης
Τα ανωτέρω ποσά μειωμένα κατά 20% αντίστοιχα.
•500 € στους διοικητικούς υπαλλήλους, προϊσταμένους διευθύνσεων, υποδιευθύνσεων, τμημάτων και παραρτημάτων του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ που μετακινούνται λόγω τοποθέτησης, μετάθεσης ή απόσπασης, από την έδρα της οργανικής τους θέσης σε προβληματικές, παραμεθόριες ή νησιωτικές περιοχές, πλην Κρήτης και Ρόδου, για όσο χρόνο ασκούν τα καθήκοντά τους στη συγκεκριμένη θέση.
Το ανωτέρω οικονομικό κίνητρο δεν χορηγείται σωρευτικά με το αντίστοιχο των περιπτώσεων α και β της παρούσας απόφασης.

Άρα στην άδεια μητρότητας ορθώς περικόπτεται σύμφωνα πάντα με το Νόμο.
Το κίνητρο περικόπτεται σε κάθε περίπτωση απουσίας του υπαλλήλου από την υπηρεσία, εκτός από τις ημέρες κανονικής άδειας, ειδικών αδειών του άρθρου 50 του Υπαλληλικού Κώδικα, γονικής άδειας, συνδικαλιστικής άδειας και εκπαιδευτικής άδειας μικρής διάρκειας έως δεκαπέντε (15) εργασίμων ημερών. Η περικοπή αυτή υπολογίζεται στο 1/22 του μηνιαίου οικονομικού κινήτρου για κάθε ημέρα απουσίας.

Αποσυνδεδεμένος meli

• Jr. Member
  • **
    • Ν.Π.Δ.Δ.
« Απάντηση #9 στις: 07/07/2009 »
ευχαριστω mekalo
την πηρα τελικα την αποφαση μου θα παω στην θεση που ειναι με το καθεστως ικα, σκεφτηκα οτι πανω κατω τα ιδια θα ειναι οσον αφορα την ασφαλιση και τα σχετικα οποτε ειπα να παω εκει που ειναι πιο ευχαριστω το περιβαλλον...και ο Θεος βοηθος!  :)