*

Διαφήμιση

Αποστολέας Θέμα: ΕΠΙΔΟΜΑ 176 ΕΥΡΩ  (Αναγνώστηκε 3398 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

katerina78

• Επισκέπτης
ΕΠΙΔΟΜΑ 176 ΕΥΡΩ
« στις: 15/07/2009 »
Καλημέρα.Στο Δήμο που δουλευω ειχαν κανει κινησεις για το επιδομα των 176 €.Διεκδικουν αναδρομικα και το επίδομα.αν τελικα δοθει θα το παρω και εγω που ειμαι νεα στην υπηρεσία??Θα πάρω και αναδρομικα από το 2007 που διορίστηκα???
ήρθε απ το σύλλογο κάποιος και μας ενημέρωσε αύριο θα καταγραφούν τα ονόματα και ο καθένας θα διαλέξει έναν απ τους δύο δικηγόρους προκειμένου το επίδομα των 176 €.
ο ένας δικηγόρος ζητάει  50 ευρώ και ο άλλος 30 ευρώ . προφανώς θα μας κόβουν απ το μισθό τα έξοδα δικηγόρου αν κατάλαβα καλά ?

Αποσυνδεδεμένος root

• Administrator
  • Hero Member
Απ: ΕΠΙΔΟΜΑ 176 ΕΥΡΩ
« Απάντηση #1 στις: 15/07/2009 »
Το εν λόγω επίδομα είναι πονεμένη ιστορία. Υπάρχει πολύς δρόμος μέχρι να γενικευθεί και να το παίρνουν όλοι οι υπάλληλοι αδιακρίτως. Θα πρέπει να προηγηθεί νομοθετική ρύθμιση, πιθανόν μέσα στο 2010 με το Ενιαίο Μισθολόγιο. Όλα θα εξαρτηθούν από το πότε θα γίνουν εκλογές.

Αποσυνδεδεμένος mekalo

• Sr. Member
    • ΤΕ Μηχανικών
    • Ν.Π.Δ.Δ.
« Απάντηση #2 στις: 15/07/2009 »
Γιατί βάλατε δύο δικηγόρους ξεχωριστά?

Αποσυνδεδεμένος root

• Administrator
  • Hero Member
« Απάντηση #3 στις: 15/07/2009 »
Εγώ προσωπικά ποτέ δεν συμβουλεύω.

Αποσυνδεδεμένος root

• Administrator
  • Hero Member
« Απάντηση #4 στις: 15/07/2009 »
Μπορεί και ναι.

Αποσυνδεδεμένος atele

• Jr. Member
  • **
    • ΠΕ Γεωτεχνικών
« Απάντηση #5 στις: 15/07/2009 »
Και στον ΟΤΑ που υπηρετω εγω καναμε κατι παρομοιο. Δωσαμε απο 50 ευρω σε δικηγορο. Το θεμα δεν ειναι τα 50 ευρω που στην τελικη δεν ειναι και κανενα αστρονομικο ποσο. Το θεμα ειναι οτι υπογραφεις σε περιπτωση που παρεις το επιδομα αναδρομικα να αποδωθει ενα ποσοστο (2% αν δεν κανω λαθος) στους δικηγορους που υποτιθεται οτι κανουν την προσφυγη. Εκει ειναι τα χοντρα λεφτα... Εμεις παντως υπογράψαμε ολοι! 100 υπαλληλοι περιπου.

Αποσυνδεδεμένος mekalo

• Sr. Member
    • ΤΕ Μηχανικών
    • Ν.Π.Δ.Δ.
« Απάντηση #6 στις: 15/07/2009 »
Το εν λόγω επίδομα είναι πονεμένη ιστορία. Υπάρχει πολύς δρόμος μέχρι να γενικευθεί και να το παίρνουν όλοι οι υπάλληλοι αδιακρίτως. Θα πρέπει να προηγηθεί νομοθετική ρύθμιση, πιθανόν μέσα στο 2010 με το Ενιαίο Μισθολόγιο. Όλα θα εξαρτηθούν από το πότε θα γίνουν εκλογές.

Αν υπάρχει περίπτωση νομοθετικής ρύθμισης ποιός ο λόγος να προσφύγουν σε δικηγόρους τώρα? Τα αναδρομικά δε μπορούν να τα διεκδικήσουν αργότερα?

Αποσυνδεδεμένος root

• Administrator
  • Hero Member
« Απάντηση #7 στις: 15/07/2009 »
Η νομοθετική ρύθμιση θα το θεσπίσει εφεξής, για τα αναδρομικά είναι άλλη ιστορία.

Αποσυνδεδεμένος Downhill

• Newbie
  • *
    • ΤΕ Διοικητικού / Λογιστικού
    • Υπουργείο
« Απάντηση #8 στις: 17/07/2009 »
εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει τί γίνεται με αυτό το επίδομα.

είμαι στο υπουργείο γεωργίας. Οταν μπήκα είχαν ήδη δώσει σε δικηγόρο τα περίφημα 50€. Εγώ όταν έμαθα πρόσφατα κατι επι του θέματος ρώτησα αν πρέπει να δώσω κάτι σε κάποιον. Μου είπαν οτι τώρα έιναι πολύ αργά και θα πρέπει να προσφύγω μόνος πράγμα που δεν με συμφέρει....

??????
ισχύει αυτό? αν ψηφιστεί να το παρει μία μερίδα υπαλλήλων δεν το απίρνουν αυτόματα όλοι?

Αποσυνδεδεμένος atele

• Jr. Member
  • **
    • ΠΕ Γεωτεχνικών
« Απάντηση #9 στις: 17/07/2009 »
Αν ''ψηφιστει'' το επιδομα, θα το παρουν ολοι, απο τη στιγμη εκεινη και στη συνεχεια. Απλα αυτοι που εκαναν προσφυγη με δικηγορο (50 euro) θα παρουν και αναδρομικα. Αυτο εχω καταλαβει εγω.