*

Διαφήμιση

Αποστολέας Θέμα: υπολογισμος υπολοιπου αδειας ανατροφης τεκνου  (Αναγνώστηκε 2408 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antenere

• Newbie
  • *
    • ΔΕ Τεχνικών
    • Νοσοκομείο
καλησπερα.θα ηθελα να με βοηθισει οποιος μπορει σχετικα με μια απορια μου.ειμαι νεοδιοριζομενος και θα ηθελα να παρω το υπολοιπο αδειας (απο 9μηνο).πως υπολογιζεται αυτο?βαση του τυπου του υπ εσωτερ?παιρνοντας το υπολοιπο του εννιαμηνου αφου αφαιρεσω τις ωρες που εχει χρησιμοποιησει η συζυγος?δεν ειναι σαφες πουθενα.επισης αναφερεται πως οι νεοδιοριζομενοι δικαιουνται το αθροισμα των ωρων που δικαιουνται απο την ημερομηνια διορισμου εως οτου το παιδι γινει 4 ετων.αν μπορει να μου απαντησει καποιος γιατι ειμαι πολυ μπερδεμενος . πως μπορω να βρω καποιο σχετικο νομο υπολογισμου.ευχαριστω.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/2009 by antenere »

Αποσυνδεδεμένος ALEXALEX

• Full Member
    • ΠΕ Διοικητικού / Οικονομικού
    • ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ
Υπολογίζεις τις ώρες που απομένουν για μειωμένο ωράριο, ωσπου το παιδί να γίνει 4 ετών απο την ημερομηνία αίτησης. Για καθε ημέρα 7,5 ώρες εργασία και για κάθε μήνα 22 εργάσιμες.
Σου στέλνω σχετικό αρχείο excel. Το μόνο που θα κάνεις είναι να καταχωρήσεις τις 2 ημερομηνίες που είναι με κόκκινα γράμματα. Ο τύπος είναι τσεκαρισμένος..........

Αποσυνδεδεμένος kanaathi

• Newbie
  • *
    • Ν.Π.Δ.Δ.
Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΕΝΙΑΜΗΝΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ ? ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΟΧΕΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΗ? ΕΑΝ Π.Χ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ Π.Χ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΕΛΗΣΕΙΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟ ΕΝΙΑΜΗΝΟ ΑΥΤΟ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ?ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΚΡΕΜΕΙ Η ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ 2009 ΚΑΙ Η ΛΟΧΕΙΑ ΜΟΥ ΛΗΓΕΙ 25/10/2009 ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ? ΘΑ ΜΟΥ ΑΦΕΡΕΘΟΥΝ ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΙΑΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ ΕΑΝ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΜΟΥ? ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Αποσυνδεδεμένος ALEXALEX

• Full Member
    • ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ
αν διαβάσεις προσεκτικά την οδηγία, λέει ότι μέρες χάνονται από το 9μηνο αν έχεις χρησιμοποιήσει μειωμένο ωράριο και κατόπιν το μετατρέψεις σε συνεχόμενη άδεια. Τότε παίρνεις το υπόλοιο των ωρών ως την συμπλήρωση των 4 ετών. Με αυτή τη λογική, δεν χάνεις μέρες άδειας αν πάρεις το 9μηνο αργότερα. Όμως επειδή οι υπάλληλοι είναι επιφυλακτικοί όταν είναι να δώσουν κατι παραπάνω, συνήθως δίνουν το υπόλοιπο αδειας αν δεν ζητηθεί αμέσως μετά την λοχεία. Δεν έιναι όμως σωστό. Πρίν κάνεις οτιδήποτε, συζήτησέ το με την Δ/νση προσωπικού και εξήγησε τους τις διατάξεις για να μην βρεθείς να χάσεις αδεια.

Πάντως και πάλι σε συμφέρει να πάρεις πρώτα την κανονική σου αδεια (1 μήνα). Αν ζητήσεις το 9μηνο 1 μήνα μετά την λοχεία και θελήσουν να κόψουν μέρες (που κακώς θα το κάνουν), θα σου κόψουν περίπου 6 μέρες.

Αποσυνδεδεμένος kanaathi

• Newbie
  • *
    • Ν.Π.Δ.Δ.
Σευχαριστώ πολύ και εγώ αυτό καταλαβαίνω διαβάζοντας τον κώδικα και τις διευκρινιστικές . Σε ποιά οδηγία αναφέρεσαι? Μήπως πρέπει αμέσως μετά την λοχεία να επιστρέψω και να εργαστώ τρείς τέσσερις μέρες χωρις μειωμένο ωράριο και μετά να κάνω αίτηση για την κανονική άδεια μου και στη συνέχεια για το εννιάμηνο για να το δικαιούμαι ολόκληρο?

Αποσυνδεδεμένος ALEXALEX

• Full Member
    • ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ
Ακριβώς αυτό πρεπει να κάνεις. Στην χειρότερη περίπτωση θα χάσεις 6 μέρες άδεις από το 9μηνο, αλλά θα έχεις πάρει όλη την κανονική σου. Στην καλύτερη δεν θα χάσεις ούτε τις 6 μέρες.
Σου στέλνω και την εγκύκλιο με επισύναψη.

Αποσυνδεδεμένος Irinaki

• Newbie
  • *
    • ΠΕ 70 (Πρωτοβ. Εκπ.)
    • Πρωτοβ. Εκπαίδευση
Υπολογίζεις τις ώρες που απομένουν για μειωμένο ωράριο, ωσπου το παιδί να γίνει 4 ετών απο την ημερομηνία αίτησης. Για καθε ημέρα 7,5 ώρες εργασία και για κάθε μήνα 22 εργάσιμες.
Σου στέλνω σχετικό αρχείο excel. Το μόνο που θα κάνεις είναι να καταχωρήσεις τις 2 ημερομηνίες που είναι με κόκκινα γράμματα. Ο τύπος είναι τσεκαρισμένος..........
---------------------------------------

Γεια σας
Θα ήθελα να ζητήσω μια διευκρίνιση σχετικά με το από πότε υπολογίζει κανείς το υπόλοιπο της άδειας ανατροφής τέκνου:
από την ημερομηνία διορισμού ή από την ημερομηνία αίτησης για χορήγηση της άδειας (σε περίπτωση που η αίτηση είναι πολύ μεταγενέστερη του διορισμού, αλλά μέσα στην 4ετία από τη γέννηση του τέκνου). Υπάρχει συγκεκριμένη αναφορά στον κώδικα ή στην εγκύκλιο;

Ευχαριστώ πολύ