*

Διαφήμιση

Αποστολέας Θέμα: Τρίμηνη άδεια (με αποδοχές) για ανατροφή 3ου τέκνου  (Αναγνώστηκε 2061 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nakoulas

• Newbie
  • *
    • ΔΕ Φυλάκων-Πληροφόρησης
    • Υπουργείο
Γειά σας.Είμαι Δ.Υ. του υπουργείου δικαιοσύνης και θα ήθελα παρακαλώ να μου λύσει όποιος γνωρίζει την παρακάτω απορία μου:
Αν η σύζυγός μου δεν εργάζεται , δικαιούμαι την τρίμηνη άδεια ανατροφής τρίτου τέκνου;
Προσοχή!Διευκρινίζω ότι αναφέρομαι στην παρ 1 του 53 του ΥΚ και όχι στην περίπτωση της παρ 2 του 53 του ΥΚ που γνωρίζω σίγουρα ότι δεν τη δικαιούμαι...
Εδώ www.alfavita.gr/egiklioi/eg7_2_9_314.php  κάτι εννοεί αλλά δεν το ξεκαθαρίζει.
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων  ;D ??? ::)

Αποσυνδεδεμένος Aris100

• Full Member
    • ΠΕ Διοικητικού / Οικονομικού
    • Δ.Ε.Κ.Ο./Ν.Π.Ι.Δ.
Σύμφωνα με εγκύκλιο που ,ανέφερες όλα είναι ξεκάθαρα.'Οταν είναι απαραίτητη προϋπόθεση το να δουλεύει η σύζυγος αυτό αναφέρεται.
Για την άδεια που ρωτάς ,δεν χρειάζεται να εργάζεται η σύζυγος σου,μπορείς να πάρεις την τρίμηνη άδεια για το τρίτο σου παιδί είτε συνεχόμενα ειτε ανά μήνα ,χωρίς κανένα υπηρεσιακό φτάνει το τρίτο σου παιδί να μην έχει συμπληρώσει το 6 έτος της ηλικίας του.Καλά να περάσεις.

Αποσυνδεδεμένος nakoulas

• Newbie
  • *
    • Υπουργείο
Άρη σ'ευχαριστώ, νάσαι καλά.Πράγματι μόνο στην περίπτωση της παρ 2 του 53 του ΥΚ αναφέρεται ξεκάθαρα η προϋπόθεση του να εργάζεται η σύζυγος και φυσικά εννοείται (όπως θα σκεφτόταν ένας normal άνθρωπος) ότι αφού στην δική μου περίπτωση δεν απαιτείται κάτι τέτοιο , δικαιούμαι κανονικά την άδεια...
Έλα ντε όμως που ένας προϊστάμενος με ελλειπέστατη γνώση δεν μπορεί να ερμηνεύσει σωστά και το θέλει να του το πάω γραμμένο(να γράφει ότι στην χορήγηση της τρίμηνης άδειας δεν άπαιτείται να εργάζεται η σύζυγος)!!!!!!Δεν ξέρω τι διάταξη να του πάω για να καταλάβει....Μπάχαλο δημόσιο

Αποσυνδεδεμένος Orama

• Newbie
  • *
    • ΠΕ 12 (Δευτεροβ. Εκπ.)
    • Δευτεροβ. Εκπαίδευση
για την 3μηνη αδεια τριτου τεκνου
δεν χρειαζεται να δουλευει η μητερα
τη δικαουσαι κανονικοτατα ,
εγω την πηρα ηδη.
Για την 9μηνη αδεια ανατροφης απο τον πατερα, αν και χορηγειται μεχρι το 4 ετος του τεκνου,  κατα παραβαση της αρχης της ισοτητας των 2 φυλων, και εις βαρος του πατερα, απαιτειται η προυποθεση η μητερα να εργαζεται, ενω το αντιθετο οχι. Δηλ η μητερα την λαμβανει (ορθοτατα) ακομα και αν ο πατερας δεν εργαζεται.

Αποσυνδεδεμένος Xarisan

• Full Member
    • ΠΕ 11 (Δευτεροβ. Εκπ.)
    • Πρωτοβ. Εκπαίδευση
Σε περιπτωση που η συζηγος εργαζεται αλλα δεν θελει να κανει χρηση της 3μηνης αδειας ( 3ου παιδιου)  εχω την εντυπωση οτι μπορει να κανει χρηση της αδειας ο συζηγος ο οποιος ειναι Δημ.υπαλληλος.....σωστα ,,,,,συναδελφοι?????????

Αποσυνδεδεμένος Aris100

• Full Member
    • ΠΕ Διοικητικού / Οικονομικού
    • Δ.Ε.Κ.Ο./Ν.Π.Ι.Δ.
Την άρνηση που περιγράφεις την έχεις λάβει εγγράφως ή προφορικώς?

Αποσυνδεδεμένος nakoulas

• Newbie
  • *
    • Υπουργείο
  Την έχω λάβει προφορικώς (γιατί ακόμη δεν αιτήθηκα γραπτώς,απλά έκανα μια λεκτική νύξη του θέματος) και δε θέλω να κοντραριστώ , αλλά θα κάνω αίτηση σε κάνα δυο μήνες και αν μου αρνηθεί θα το ζητήσω εγγράφως.
  Το θέμα είναι ότι θέλω αυτό που δικαιούμαι χωρίς μπερδέματα, όμορφα και ωραία, γιατί άμα μπλέξω με ανεγκέφαλες διαδικασίες.. δώρον άδωρον .
  Δυστυχώς πρέπει να αποδείξω αυτονόητα πράματα και νευριάζω πολύ που πρέπει να κάνω κάτι τέτοιο... ??? >:( >:( >:(