*

Διαφήμιση

Αποστολέας Θέμα: "Χρήζει ειδικής θεραπείας...."  (Αναγνώστηκε 2207 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος triteknh noshleutria

• Newbie
  • *
    • ΔΕ Αδελφών Νοσοκόμων
    • Νοσοκομείο
Καλημέρα!
Είμαι υπάλληλος ΝΠΔΔ σε θεραπευτήριο χρονίων παθήσεων απο το 2007.(μονιμη).
Ειμαι εγκυος σε διδυμα κ καθως εχω παρει αρκετες αναρρωτικες αδειες απο προηγουμενη εγκυμοσυνη η υπηρεσια μου ζητησε το χαρτι που αναφερεται στον κωδικα των δημοσιων υπαλληλων στο αρθρο 52.Πηγα σε δυο διαφορετικα δημοσια μαιευτηρια στα εξωτερικα ιατρεια κ δεν μου γραφουν χαρτι οτι χρηζω ειδικης θεραπειας παρ ολο που τους εδειξα το χαρτι του ιδιωτη ιατρου μου.
Μηπως κανω κατι λαθος?Πως μπορω να παρω τετοιο χαρτι?Χτες πηγα  στο "Αλεξανδρας" και τους ανεφερα οτι ειμαι νοσηλευτρια κ με εξυπηρετησαν αμεσως,ειδαν κ ολες μου τις εξετασεις αλλα μου γραψανε αναρρωτικη αδεια 20 ημερων και οχι το χαρτι το συγκεκριμενο.Ειλικρινα εχω απελπιστει καθως εχω μονο 38 ημερες υπολοιπο αναρρωτικης και δε με φτανουν μεχρι την αδεια κυησης.Τι μπορω να κανω?

Αποσυνδεδεμένος fkgt

• Newbie
  • *
    • ΤΕ Νοσηλευτικής
    • Νοσοκομείο
Απ: "Χρήζει ειδικής θεραπείας...."
« Απάντηση #1 στις: 16/04/2010 »
...ΣΩΣΤΑ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΤΟ "ΧΡΗΖΕΙ ΕΙΔΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ" ....ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ....ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΓΡΑΨΟΥΝ...ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΣΟΥ ΤΟ ΖΗΤΑ Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΟΥ....ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ!!!!ΤΩΡΑ ΠΑΛΙ ΑΝ ΤΑ ΒΡΕΙΣ ΣΚΟΥΡΑ...ΡΩΤΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ...ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ!!!ΚΑΛΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ....ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ....ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΟΥ!!!

• Newbie
  • *
    • ΔΕ Αδελφών Νοσοκόμων
    • Νοσοκομείο
« Απάντηση #2 στις: 16/04/2010 »
Σε ευχαριστω παρα πολυ.Δυστυχως τους εξηγησα το τι χρειαζομαι κ τους πηγα κ το συγκεκριμενο κομματι απ τον κωδικα.Ομως δυστυχως δεν το γνωριζουν και εφ οσον δεν ειμαι δικο τους περιστατικο δε βαζουν την υπογραφη τους.Ο ιατρος μου οταν τον ρωτησα αν εχει καποιον μου ειπε οτι δεν τους εξυπηρετουν οι ιατροι  του δημοσιου.Εφ οσον δεν εχω αλλη επιλογη θα επιστρεψω στην εργασια μου για οσο μπορεσω περισσοτερο κ μετα θα παρω την αναρρωτικη μου απ το ΙΚΑ.
Ευχαριστω πολυ και παλι.

• Newbie
  • *
    • ΔΕ Αδελφών Νοσοκόμων
    • Νοσοκομείο
« Απάντηση #3 στις: 16/04/2010 »
Να διευκρινισω κατι?Αν και πιθανοτατα να κανω λαθος.
Ο δυ κωδικας στο αρθρο 52 αναφερει ........χορηγειται κανονικη αδεια κυοφοριας με αποδοχες μετα απο βεβαιωση θεραπντος ιατρου και διευθυντη γυναικολογικης ή μαιευτικης κλινικης ή τμηματος δημοσιου νοσηλευτικου ιδρυματος.
Δηλαδη το χαρτι που εχω εγω απο τον ιδιωτη ιατρο μου που γραφει οτι χρηζω ειδικης θεραπειας δεν ισχυει???
Εγω το εισπραττω ως ή χαρτι απο θεραποντα,διευθυντη ή απο δημοσιο νοσοκομειο.Κανω λαθος???

Αποσυνδεδεμένος fkgt

• Newbie
  • *
    • ΤΕ Νοσηλευτικής
    • Νοσοκομείο
« Απάντηση #4 στις: 16/04/2010 »
...ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΝ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΟΥ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗ ΤΗΣ ΜΑΙΕΥΤΙΚΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ..Η ΟΠΟΙΑ ΑΔΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΚΟΛΗΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΣΦΡΑΓΙΔΑ..ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΟΤΙ ΧΡΗΖΕΙΣ ΕΙΔΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ!!!ΤΩΡΑ....ΠΙΘΑΝΩΝ ΔΕ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ Η ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΩΤΕΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΙΣΧΥ...ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΚΟΒΟΥΝ ΕΝΑ ΕΠΙΔΟΜΑ...ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΑΝ ΔΕ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ!!!ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ...ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ!!!!ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΜΟΥ ΜΩΡΑ...ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ...ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΤΙ ΜΕΝΟΥΜΕ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ!!!ΤΙ ΝΑ ΠΩ...ΙΣΩΣ ΑΠΛΑ ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΟΥΝ!!!

• Newbie
  • *
    • ΔΕ Αδελφών Νοσοκόμων
    • Νοσοκομείο
« Απάντηση #5 στις: 16/04/2010 »
Εκτος απ το αποδοσης κοβουν και το νοσοκομειακο το οποιο ειναι 345 ευρω.Δεν ειναι κ λιγα....γι αυτο καιγομαι.Αλλα κι εγω καταλαβα πως δε θελουν να εξυπηρετησουν εφ οσον δεν ειμαι δικο τους περιστατικο......τι να πω...δεν ξερω....

Αποσυνδεδεμένος ANHSYXOS

• Hero Member
    • ΠΕ Νοσηλευτικής
    • Δευτεροβ. Εκπαίδευση
« Απάντηση #6 στις: 16/04/2010 »
ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΞΑΝΑ: Ν.2071/92 Άρθρο 122.
"Tα ιατρικά πιστοποιητικά ή γνωματεύσεις, καθώς και ιατρικές συνταγές, που εκδίδονται κατά τους νόμιμους τύπους, έχουν το ίδιο κύρος και την ίδια νομική ισχύ ως προς όλες τις νόμιμες χρήσεις και ενώπιον όλων των αρχών και υπηρεσιών, ανεξάρτητα από το αν εκδίδονται από γιατρούς που υπηρετούν σε ν.π.δ.δ. ή σε ν.π.ι.δ. ή ιδιώτες γιατρούς.
Σε κάθε περίπτωση τα εκδιδόμενα πιστοποιητικά ή γνωματεύσεις, αφορούν στο περιεχόμενο της ειδικότητας κάθε γιατρού.                                           ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑ ΙΑΤΡΙΚΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ..)Mε απόφαση του υπουργού Yγείας, Πρόνοιας και Kοινωνικών Aσφαλίσεων καθορίζεται ενιαίος τύπος ιατρικών πιστοποιητικών και γνωματεύσεων και ενιαίος τύπος ιατρικών συνταγολογίων για όλους τους γιατρούςΕπειδή κατ΄ επανάληψη παρατηρείται το φαινόμενο οι διάφορες υπηρεσίες να μην αποδέχονται την «ισοτιμία της υπογραφής» ιδιωτών γιατρών και εργαζομένων στο Δημόσιο για τα εκδιδόμενα ιατρικά πιστοποιητικά ή γνωματεύσεις, σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με το αρ. 5 παρ. 1 του Ν. 3418/2005 (ΦΕΚ 287), «Κώδικας Ιατρικής Δεοντολογίας», υπάρχει ισοτιμία υπογραφής ιατρικών πιστοποιητικών και γνωματεύσεων, άσχετα αν η έκδοσή τους προέρχεται από ιατρούς που υπηρετούν σε Ν.Π.Δ.Δ., ή σε Ν.Π.Ι.Δ. ή από ιδιώτες, εξάλλου το ίδιο προέβλεπε και το άρθρο 122 του Ν. 2071/92...
-ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ κ' ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ
ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ
ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΓΕΙΑΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ ΥΓΕΙΑΣ

ΠΡΟΣ: Ιατρικό Σύλλογο Θεσσαλονίκης

Σε απάντηση του αρ. 980/Γ/4-2-09 εγγράφου σας, σας γνωρίζουμε ότι μετά την κατάργηση του περιοριστικού εδαφίου της παρ. 1 του άρθρου 5 του Ν. 3418/05 (ΦΕΚ 287/Α728.11.05) με την παρ. 2 του άρθρου 6 του Ν 3627/07 (ΦΕΚ/Α 724.12.07), ιατρικά πιστοποιητικά, γνωματεύσεις και συνταγές που εκδίδονται από ιδιώτες ιατρούς, έχουν την ίδια ισχύ με αυτές που εκδίδονται από γιατρούς Ν.Π.Δ.Δ ή Ν.Π.Ι.Δ.

Ο νόμος αυτός (3627/07) έχει προσυπογραφεί και από τον Υπουργό Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας και η εφαρμογή του είναι υποχρεωτική για όλες τις υπηρεσίες και τα ταμεία, και ως εκ τούτου δεν απαιτείται οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνιση ή γνωμοδότηση.
ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ  3 ΝΟΜΟΘΕΣΙΕΣ ΝΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΕΙΔΗΜΟΝΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΙ ΣΤΟΝ ΥΠΑΛ.ΚΩΔΙΚΑ ΜΕ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟ Ν.2071 ΠΟΥ ΣΑΝ ΕΙΔΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ΥΠΕΡΙΣΧΥΕΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΕΙ Η ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΣΤΟ ΕΠΙΜΑΧΟ ΑΡΘΡΟ..ΑΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΕΓΓΡΑΦΩΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΓΓΡΑΦΩΣ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΨΟΥΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΩΔΙΚΟ ΓΙΑ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΣ Η ΠΑΜΕ ΣΤΟΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ ΜΕ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ..ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ..ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΠΑΣΟΥΜΕ ΑΥΓΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΜΕΛΕΤΑ..!ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

• Newbie
  • *
    • ΔΕ Αδελφών Νοσοκόμων
    • Νοσοκομείο
« Απάντηση #7 στις: 16/04/2010 »
Ευχαριστω πολυ.Ηδη ενημερωσα την υπηρεσια μου για τον νομο αυτον αλλα μου λεει το γραφειο προσωπικου οτι ειναι στην ιατρικη δεοντολογια και οχι στον κωδικα των δημ.υπαλληλων.
Μαλλον εχω μπλεξει....εκλεισα ραντεβου σε αλλο νοσοκομειο στα εξωτερικα ιατρεια μηπως και βρω ακρη απο κει να παρω το παλιοχαρτο....αλλιως θα αρχιζω να ζηταω χαρτακια οτι δεν εχω προβλημα κ οτι μπορω να παω για δουλεια.Αλλα δυστυχως ουτε αυτο μου γραφουν.Και γνωριζουν οι γυναικολογοι ποσο δυσκολη κυηση ειναι η διδυμη και ειδικα σε τετοιο περιβαλλον αλλα αν δε δινεις επισκεψη καθε μηνα δεν τους ενδιαφερει.....
Ευχαριστω και παλι για το χρονο σας.....

Αποσυνδεδεμένος ANHSYXOS

• Hero Member
    • ΠΕ Νοσηλευτικής
    • Δευτεροβ. Εκπαίδευση
« Απάντηση #8 στις: 16/04/2010 »
 ο Ν.2071/92 Άρθρο 122. είναι στην Ιατρική Δεοντολογία;;

• Newbie
  • *
    • ΔΕ Αδελφών Νοσοκόμων
    • Νοσοκομείο
« Απάντηση #9 στις: 16/04/2010 »
Ειλικρινα εχω μπερδευτει πολυ.....δεν μπορω να καταλαβω εφ οσον εχω χαρτι απο ιδιωτη ιατρο οτι χρηζω ειδικης θεραπειας δεν μου το γραφουν στα δημοσια νοσοκομεια.Μηπως φοβουνται κατι?Τρεχω με τις εξετασεις και τα χαρτια στα χερια και με τον δυμοσιουπαλληλικο κωδικα και παλι δεν μπορω να κανω τιποτα.
Αν δεν κανω δουλεια την Τριτη που θα παω στα εξωτερικα ιατρεια δημοσιου νοσοκομειο θα παω στη δουλεια κ μετα θα παρω αναρρωτικη απ το ΙΚΑ.Καθως δικαιουμαι μονο 38 ημερες αναρρωτικης και ας μου κοπουν τα επιδοματα.Δε γινεται να γεννησω στη δουλεια.....Απλα ειναι αδικο αν γινεται ολο αυτο επειδη δεν εχω ιατρο του δημοσιου.Ετσι κι αλλιως θα γεννησω και θα επιστρεψω στη δουλεια,δεν ζηταω χαρτι για να καθομαι σπιτι μου και να πληρωνομαι.Απλα θελω μια ηρεμη εγκυμοσυνη....και δυστυχως δεν την εχω....ολο αγχος και τρεξιμο και το μυαλο μου να γυριζει  γυρω απο ενα χαρτι......