*

Διαφήμιση

Αποστολέας Θέμα: αλλαγη υπουργειου  (Αναγνώστηκε 763 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος paravas

  • Newbie
  • *
    • ΥΕ Επιμελητών
    • Υπουργείο
αλλαγη υπουργειου
« στις: 31/05/2010 »
καλησπερα!επιτρεπεται η μεταταξη (δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι ο σωστος ορος) απο υπουργειο δικαιοσυνης στο υπουργειο υγειας .ειμαι υε επιμελητων δικαστηριων  κλεινω διετια σεπτεμβρη  και εχει δημιουργηθει κενη αντιστοιχη θεση .ειναι εφικτη η μετακινηση??


Αποσυνδεδεμένος ANHSYXOS

  • Hero Member
  • *****
    • ΠΕ Νοσηλευτικής
    • Δευτεροβ. Εκπαίδευση
Απ: αλλαγη υπουργειου
« Απάντηση #1 στις: 31/05/2010 »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! Αρθρο 71 Ν.3528/07

 Μετάταξη σε άλλο Υπουργείο ή δημόσια υπηρεσία ή νομικό πρόσωπο δημοσίου
δικαίου

 1. Επιτρέπεται μετάταξη από Υπουργείο σε Υπουργείο ή σε άλλη δημόσια
υπηρεσία ή σε νομικό πρόσωπο δημοσίου δικαίου και αντιστρόφως ή μεταξύ τους.
Οποιοσδήποτε από τους ανωτέρω φορείς επιθυμεί να καλύψει κενές θέσεις με
μετάταξη υποχρεούται να προβεί σε σχετική ανακοίνωση που αποστέλλεται σε όλα
τα Υπουργεία, τα οποία την κοινοποιούν σε όλες τις εποπτευόμενες από αυτά
υπηρεσίες και νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου, στην οποία θα ορίζεται
αποκλειστική προθεσμία υποβολής αιτήσεων. Με την ανακοίνωση καθορίζονται τα
τυπικά προσόντα που απαιτούνται για τον οικείο κλάδο και μπορεί, ύστερα από
αιτιολογημένη απόφαση του υπηρεσιακού συμβουλίου, να καθορίζονται πρόσθετα
προσόντα. Η ανακοίνωση κοινοποιείται υποχρεωτικώς στο Υπουργείο Εσωτερικών,
Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης προκειμένου να εισαχθεί στο δικτυακό τόπο
του Υπουργείου.

 2. Σε περίπτωση που ο υπάλληλος κατέχει τίτλο σπουδών που δεν προβλέπεται ως
τυπικό προσόν διορισμού σε κανέναν κλάδο του Υπουργείου ή του νομικού
προσώπου δημοσίου δικαίου ή της δημόσιας υπηρεσίας στην οποία ανήκει,
επιτρέπεται η μετάταξη ύστερα από αίτηση του σε άλλο Υπουργείο ή άλλο νομικό
πρόσωπο δημοσίου δικαίου ή σε άλλη δημόσια υπηρεσία σε κενή θέση κλάδου για
τον οποίο προβλέπεται ως τυπικό προσόν διορισμού ο τίτλος σπουδών που
κατέχει.

 3. Οι μετατάξεις του παρόντος άρθρου γίνονται ύστερα από γνώμη του
υπηρεσιακού συμβουλίου του φορέα υποδοχής.
Άρθρο 19 Ν.3801/09
Ειδικά θέματα μετατάξεων και αποσπάσεων
1. Στο τέλος του άρθρου 71 του ν. 3528/2007 (ΦΕΚ 26 Α ' ) προστίθενται παράγραφοι 4 και 5 ως εξής:
«4. Οι μετατάξεις του παρόντος άρθρου διενεργούνται και σε άλλο κλάδο της ίδιας ή ανώτερης κατηγορίας με την επιφύλαξη της παρ. 2 του άρθρου 70, εφόσον ο μετατασσόμενος κατέχει τα τυπικά προσόντα του κλάδου στον οποίο μετατάσσεται.
5. Δεν επιτρέπεται μετάταξη υπαλλήλου στις υπηρεσίες που αναφέρονται στην παράγραφο 1 του παρόντος άρθρου, όπως ισχύει, πριν παρέλθουν πέντε (5) έτη από το διορισμό ή από προηγούμενη μετάταξη, με τις διατάξεις αυτές ή άλλες ειδικές διατάξεις, με εξαίρεση τις διατάξεις που προβλέπουν τη μετάταξη σε παραμεθόριες περιοχές ή αμοιβαία μετάταξη υπαλλήλων. Ο ανωτέρω περιορισμός της πενταετίας εφαρμόζεται για τις αιτήσεις μετάταξης, που θα υποβληθούν μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος.»
ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

Αποσυνδεδεμένος paravas

  • Newbie
  • *
    • ΥΕ Επιμελητών
    • Υπουργείο
Απ: αλλαγη υπουργειου
« Απάντηση #2 στις: 31/05/2010 »
ευχαριστω για την απαντηση καταρχην!αν καταλαβα καλα με δεσμευει η 5ετια??απο το νοσοκομειο που υπαγεται το κεντρο υγειας μου ζητησανε 2ετια.και παλι ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Aris100

  • Full Member
  • ***
    • ΠΕ Διοικητικού / Οικονομικού
    • Δ.Ε.Κ.Ο./Ν.Π.Ι.Δ.
Απ: αλλαγη υπουργειου
« Απάντηση #3 στις: 01/06/2010 »
Έχω μια επιπλέον επιφύλαξη parava,διότι για εσας τους δικαστικούς υπαλλήλους δεν ισχύει ο δημοσιουπαλληλικός κώδικας αλλά μόνο ο δικαστικός

Αποσυνδεδεμένος attik

  • Jr. Member
  • **
    • ΕΕΠ
    • Υπουργείο
Απ: αλλαγη υπουργειου
« Απάντηση #4 στις: 01/06/2010 »
εισαι σιγουρος ότι θες να πας σε αυτο το υπουργείο????? εμεις όλοι θέλουμε να φύγουμε :o

Αποσυνδεδεμένος paravas

  • Newbie
  • *
    • ΥΕ Επιμελητών
    • Υπουργείο
Απ: αλλαγη υπουργειου
« Απάντηση #5 στις: 01/06/2010 »
πολλα ευχαριστω σε ολους!δεν ειμαι σιγουρη..αναγκασμενη ειμαι...μπας και ενωθουμε σαν οικογενεια... :-\

Αποσυνδεδεμένος ANHSYXOS

  • Hero Member
  • *****
    • ΠΕ Νοσηλευτικής
    • Δευτεροβ. Εκπαίδευση
Απ: αλλαγη υπουργειου
« Απάντηση #6 στις: 01/06/2010 »
ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ!