*

Διαφήμιση

Αποστολέας Θέμα: ΑΔΕΙΑ ΠΑΤΡΟΤΗΤΑΣ  (Αναγνώστηκε 2670 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος charis.gr

  • Newbie
  • *
    • ΔΕ Χειριστών-Εμφανιστών
    • Νοσοκομείο
ΑΔΕΙΑ ΠΑΤΡΟΤΗΤΑΣ
« στις: 07/09/2010 »
ΥΠΗΡΕΤΩ ΣΕ Ν.Π.Δ.Δ. Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 5 ΜΗΝΩΝ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ 5 ΜΗΝΕΣ ΩΣ ΑΔΕΙΑ ΠΑΤΡΟΤΗΤΑΣ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


Αποσυνδεδεμένος ANHSYXOS

  • Hero Member
  • *****
    • ΠΕ Νοσηλευτικής
    • Δευτεροβ. Εκπαίδευση
Απ: ΑΔΕΙΑ ΠΑΤΡΟΤΗΤΑΣ
« Απάντηση #1 στις: 07/09/2010 »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!Χορήγηση διευκολύνσεων ανατροφής τέκνου σε πατέρα υπάλληλο του οποίου η σύζυγος εργάζεται.

Με την παράγραφο 3 του άρθρου 53 του ΥΚ, καθώς και την παράγραφο 3 του άρθρου 60 του ΚΚΔΚΥ προβλέπεται ότι, αν η σύζυγος του υπαλλήλου ή ο σύζυγος της υπαλλήλου εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα, εφόσον δικαιούται όμοιων ολικώς ή μερικώς διευκολύνσεων, ο σύζυγος ή η σύζυγος υπάλληλος δικαιούται να κάνει χρήση της διευκόλυνσης του μειωμένου ωραρίου ή της άδειας ανατροφής κατά το μέρος που η σύζυγος αυτού ή ο σύζυγος αυτής δεν κάνει χρήση των δικών της ή των δικών του δικαιωμάτων ή κατά το μέρος που αυτά υπολείπονται των προβλεπόμενων από τον ΥΚ ή τον ΚΚΔΚΥ διευκολύνσεων.

Ως εργασία στον ιδιωτικό τομέα για την εφαρμογή των εν λόγω διατάξεων νοείται η εξαρτημένη μισθωτή εργασία, η άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος, συμπεριλαμβανομένου και του αγροτικού επαγγέλματος, καθώς και η άσκηση ατομικής επιχειρηματικής δραστηριότητας (ατομική επιχείρηση).

Για τη διαπίστωση της δραστηριότητας είναι απαραίτητη η προσκόμιση σχετικής βεβαίωσης από την οικεία Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία ή το οικείο Επιμελητήριο.

 ::) ::) ;)Εάν, σύζυγος του υπαλλήλου απασχολείται με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου ή με ανάθεση έργου σε φορέα του δημοσίου ή ιδιωτικού τομέα, ο υπάλληλος δύναται να κάνει χρήση των διευκολύνσεων μόνο για το χρονικό διάστημα που διαρκεί η σύμβαση της συζύγου.

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

Αποσυνδεδεμένος charis.gr

  • Newbie
  • *
    • ΔΕ Χειριστών-Εμφανιστών
    • Νοσοκομείο
Απ: ΑΔΕΙΑ ΠΑΤΡΟΤΗΤΑΣ
« Απάντηση #2 στις: 15/09/2010 »
 ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗ ΠΑΡΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΑΝ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΠΛΗΡΕΣ ΩΡΑΡΙΟ?
ΔΗΛΑΔΗ, ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, ( 5 ΜΗΝΕΣ), ΚΑΙ ΜΕ ΩΡΑΡΙΟ 5 ΩΡΩΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, 5 ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.