*

Διαφήμιση

Αποστολέας Θέμα: ΕΝΝΕΑΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ ΤΕΚΝΟΥ ΣΕ ΠΑΤΕΡΑ ΔΗΜΟΣΙΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ  (Αναγνώστηκε 15521 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pav2010

• Newbie
  • *
    • ΤΕ Κοινων. Εργασίας
    • Υπουργείο
ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΑΦΟΡΑ ΣΤΗ ΓΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΠΑΤΡΟΤΗΤΑΣ, ΟΠΩΣ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ.
ΑΠΟ ΤΟ 1996 ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΕ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΥΓΕΙΑΣ.
ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΚΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΗΛΙΚΙΑΣ 2,5 ΕΤΩΝ. 
Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ.
ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ -ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ- ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ. ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΤΟΥ 2010, ΟΜΩΣ, ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΝΟΜΙΜΑ ΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ.
ΤΙ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ; ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 9 ΜΗΝΕΣ; ΑΝ ΟΧΙ, ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ; ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Αποσυνδεδεμένος pav2010

• Newbie
  • *
    • ΤΕ Κοινων. Εργασίας
    • Υπουργείο
ΑΠΟ ΤΟ 1996 ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΕ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΥΓΕΙΑΣ.
Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ -ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ- ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ. ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΤΟΥ 2010, ΟΜΩΣ, ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΝΟΜΙΜΑ ΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ.
ΤΙ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ;
ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 9 ΜΗΝΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΤΕΚΝΟΥ;
ΑΝ ΟΧΙ, ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ;
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Αποσυνδεδεμένος pav2010

• Newbie
  • *
    • ΤΕ Κοινων. Εργασίας
    • Υπουργείο
ΑΠΟ ΤΟ 1997 ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΕ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΥΓΕΙΑΣ.
Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ -ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ- ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ. ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΤΟΥ 2010, ΟΜΩΣ, ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΝΟΜΙΜΑ ΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ.
ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΟΥ,ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ ΤΕΚΝΟΥ,ΥΠΟΛΟΓΗΣΑΝ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΣΤΟΥΣ 2,5 ΜΗΝΕΣ. ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ 2,5 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ 9: ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ, ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΛΕΟΝ,2,5 ΕΤΩΝ ! ΜΕ ΠΑΡΕΠΕΜΨΑΝ ΑΙΤΙΟΛΟΓΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΔΙΔΑ/Φ.51/590/ΟΙΚ.14346 29-5-2008,ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ:ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΕΩΝ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ ΤΕΚΝΟΥ. ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ,ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΑ,ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ !

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΤΕΛΙΚΑ; ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ ΣΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. 

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΣΚΟΣ

• Newbie
  • *
    • ΤΕ Φυσικοθεραπείας
    • Ν.Π.Δ.Δ.
Ευτυχώς για σένα φίλε μου κάνουν λάθος! Και δυστυχώς το ίδιο λάθος έχουν κάνει πολλές δημόσιες υπηρεσίες, σε παρόμοιες περιπτώσεις. Απλούστατα, επειδή η συγκεκριμένη ερμηνευτική εγκύκλιος αφορά μόνο στις περιπτώσεις που κάποιος κάνει χρήση του μειωμένου ωραρίου και θέλει να μεταπηδήσει στη λήψη του 9μηνου ή αντίστροφα, έτσι ώστε να γίνεται ορθολογικά κάθε φορά η μετατροπή. Ο/η υπάλληλος πατέρας/μητέρα αντίστοιχα μπορεί να κάνει χρήση του 9μηνου οποτεδήποτε θέλει μέσα στο διάστημα των 4 ετών της ζωής του παιδιού, και όχι απαραίτητα αμέσως μετά την λήξη της λοχείας (δηλ. τους 3 μήνες μετά την γέννηση), αρκεί φυσικά να μην ξεπεράσει το όριο αυτό, συνυπολογίζοντας και τους 9μήνες, δηλ. το αργότερο μέχρι την ηλικία των 3 ετών και 3μηνών για να το πάρει ολόκληρο. Σχετικά έχει γνωμοδοτήσει και το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους-ΝΣΚ(αποφάσεις: 625/1999, 521/2000 και 546/2005) Μπορείς πολύ εύκολα να κατεβάσεις τις αποφάσεις αυτές από την ιστοσελίδα του ΝΣΚ: www.nsk.gr σε μορφή pdf και να τις δείξεις για να τελειώνει επιτέλους αυτή η λανθασμένη κατανόηση και ερμηνεία νόμων, κατά το πώς το καταλαβαίνει ο κάθε υπάλληλος που είναι σε Γρ.Προσωπικού.

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΣΚΟΣ

• Newbie
  • *
    • ΤΕ Φυσικοθεραπείας
    • Ν.Π.Δ.Δ.
Συγγνώμη, αλλά δεν κατάλαβα. Το 6μηνο του ΟΑΕΔ που χορηγείται στην μητέρα ιδιωτική υπάλληλο από τον ΟΑΕΔ, και όχι από τον εργοδότη, αφαιρείται από τον πατέρα δημόσιο υπάλληλο που ζητάει το 9μηνο ανατροφής τέκνου, ναι ή όχι? Και αν ναί, πώς δικαιολογείται αυτό? Αφού η μητέρα ιδιωτική υπάλληλος, μετά το 6μηνο του ΟΑΕΔ, δικαιούται και παίρνει από τον εργοδότη της ολόκληρο είτε το μειωμένο ωράριο για 2 χρόνια είτε συνολικά 3 ή 3,5 μήνες άδεια για ανατροφή, χωρίς να επηρεάζεται από το 6μηνο του ΟΑΕΔ, γιατί να περικόπτεται από το 9μηνο που ζητάει ο σύζυγος δημόσιος υπάλληλος?.

Αποσυνδεδεμένος enedra

• Newbie
  • *
    • AΑξιωματικός
    • Αστυνομία
Τελικά από το 9μηνο του πατέρα αφαιρείται το 6μηνο της μητέρας που χορηγειται απο τον ΟΑΕΔ?

Επίσης από το 9μηνο του πατέρα αφαιρείται το 2μηνο κύησης ή το 2μηνο λοχείας της μητέρας που χορηγειται από το ΙΚΑ ?

Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: 09/08/2011 by enedra »

Αποσυνδεδεμένος LAGAS

• Newbie
  • *
    • ΔΕ Τεχνικών
Γεια σε ολους.εγω ειμαι δημοτικος υπαλληλος μονιμος και ηθελα να ρωτησω αν την αδεια ανατροφης μπορουμε να την παρουμε και σπαστη.Δηλαδη 4 μηνες φετος και 4 μηνες του χρονου.Επειδη η συζηγος δουλευει καλοκαιρινη σεζον μονο.Ευχαριστω....

Αποσυνδεδεμένος ark

• Newbie
  • *
    • ΠΕ Διεκπερ. Υποθέσεων
Είμαι δημοτικός υπάλληλος και κάνω χρήση εδώ κ 2 μήνες την άδεια ανατροφής. Η γυναίκα μου εργάζεται στο Δήμο με σύμβαση ορισμένου χρόνου. Αν σε 2 μήνες (τελειώνει η συμβασή της) δεν ανανεωθεί η σύμβασή της σταματάει και η δική μου άδεια ανατροφής ή συνεχίζεται?

Αποσυνδεδεμένος BnK

• Sr. Member
    • ΠΕ Διοικητικού / Οικονομικού
    • Υπουργείο
Ο όποιος χρόνος συνυπολογίζεται (κι άρα αφαιρείται).
Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να ύπάρξει δήλωση και βεβάίωση από τη Δ/νση Διοίκησης/ τμ. Προσωπικού του συζύγου ότι δεν έκανε χρήση αυτού το δικαιώματος, ή ακόμη ότι έγινε παύση αυτού.

Αποσυνδεδεμένος 1ΝΙΚΟΣ1

• Newbie
  • *
    • ΔΕ Ειδικό Προσωπικό Ασφαλείας
    • Υπουργείο
Ειμαι υπαλληλος του Υπουργειου Δικαιοσυνης , στις 25-05-2010 αποκτησαμε ενα κοριτσακι , εως τωρα δεν εχουμε κανει χρηση του μειωμενου ωραριο ή της αδειας ουτε εγω ουτε η συζυγος μου . Πριν 3 μερες η συζυγος μου αρχισε να εργαζεται με 8μηνη συμβαση στα Ελτα . Θα ηθελα να μάθω ποσους μηνες αδειας ανατροφης δικαιουμαι και επειδη εργαζεται με συμβαση παιζει καποιον ρολο στον χρονο της αδειας . Επισης θα ηθελα να μαθω σε ποιο νομο ή διαταξη προβλεπετε ? Εκ των προτερων σας ευχαριστω για την απαντηση σας