*

Διαφήμιση

Αποστολέας Θέμα: 5ΕΤΊΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ  (Αναγνώστηκε 1714 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕΤΑΛΙΤΡΑ

  • Jr. Member
  • **
    • ΤΕ Διοίκηση Μον. Υγείας
    • Νοσοκομείο
5ΕΤΊΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ
« στις: 08/12/2010 »
ΕΙΜΑΙ ΤΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΑΝ ΥΣΧΙΕΙ Η ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ (5) ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΑΠΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ ΤΟΥ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


Αποσυνδεδεμένος chrisstam

  • Jr. Member
  • **
    • ΔΕ Διοικητικών Γραμ./Διοικητικού Λογιστ.
    • Νοσοκομείο
Απ: 5ΕΤΊΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ
« Απάντηση #1 στις: 08/12/2010 »
Δυστυχώς ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος ΕΛΕΝΗ ΧΑΙΡΕΤΑΚΗ

  • Newbie
  • *
    • ΤΕ Πληροφορικής
    • Νοσοκομείο
Απ: 5ΕΤΊΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ
« Απάντηση #2 στις: 08/12/2010 »
υπάρχει και η περίπτωση της απόσπασης όμως που γίνεται μετά την συμπήρωση της δοκιμαστικής υπηρεσίας δεν ξέρω αν σας ενδιαφέρει η περίπτωση
Δυστυχώς ισχύει.
ΕΙΜΑΙ ΤΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΑΝ ΥΣΧΙΕΙ Η ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ (5) ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΑΠΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ ΤΟΥ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Αποσυνδεδεμένος EFH

  • Full Member
  • ***
    • ΥΕ Εργατών/Καθαριότητας
    • Νοσοκομείο
Απ: 5ΕΤΊΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ
« Απάντηση #3 στις: 08/12/2010 »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ  ΤΟ ΕΞΗΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΩΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΑΠΟ ΚΛΑΔΟ ΣΕ ΚΛΑΔΟ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΜΠΟΡΩ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ 5ΕΤΙΑ?

Αποσυνδεδεμένος apostolismel

  • Newbie
  • *
    • ΔΕ Διοικητικών Γραμ./Διοικητικού Λογιστ.
    • Ν.Π.Δ.Δ.
Απ: 5ΕΤΊΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ
« Απάντηση #4 στις: 08/12/2010 »
Η πενταετία ισχύει αν πας να κάνεις μεταταξη σύμφωνα με το άρθρο 71, δηλαδή έπειτα από πρόσκληση φορέα.

 

Αποσυνδεδεμένος ANHSYXOS

  • Hero Member
  • *****
    • ΠΕ Νοσηλευτικής
    • Δευτεροβ. Εκπαίδευση
Απ: 5ΕΤΊΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ
« Απάντηση #5 στις: 08/12/2010 »
Καλησπερα!Η 5ΕΤΙΑ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ  Μετάταξη σε άλλο Υπουργείο ή δημόσια υπηρεσία ή νομικό πρόσωπο δημοσίου δικαίου
ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ Η 5ΕΤΙΑ..ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

Αποσυνδεδεμένος apostolismel

  • Newbie
  • *
    • ΔΕ Διοικητικών Γραμ./Διοικητικού Λογιστ.
    • Ν.Π.Δ.Δ.
Απ: 5ΕΤΊΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ
« Απάντηση #6 στις: 08/12/2010 »
ΛΕΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ. Η ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 71.
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΝΟΜΟ, ΟΠΩΣ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΝΟΜΟ (ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ 5 ΧΡΟΝΙΑ) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΤΟΝ Ν.3801.10, ΑΡΘΡΟ 19.
ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΕΞΗΣ:
1)  "ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 71" : ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 71.
2)  "ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΠΡΙΝ ΠΑΡΕΛΘΟΥΝ 5 ΕΤΗ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ: ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΕΡΟΣ ΣΕ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΦΟΡΕΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 71, ΠΡΙΝ ΠΑΡΕΛΘΟΥ 5 ΕΤΗ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ.
3) "ή ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΑΥΤΕΣ (ΑΡΘΡΟ 71) ή ΑΛΛΕΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ" (ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΝΟΜΟ) : ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΤΑΤΑΞΗ, ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΑΛΛΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗ, ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΝΟΜΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΛΘΕΙ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ.

Αποσυνδεδεμένος ANHSYXOS

  • Hero Member
  • *****
    • ΠΕ Νοσηλευτικής
    • Δευτεροβ. Εκπαίδευση
Απ: 5ΕΤΊΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ
« Απάντηση #7 στις: 08/12/2010 »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑapostolismel!ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΑΝ ΠΡΟΣΕΞΕΣ ΕΒΑΛΑ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 71 ΠΑΡΑΓ.1 ΤΟΥ ΣΧΕΤΙΚΟΥ ΝΟΜΟΥ..ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

Αποσυνδεδεμένος apostolismel

  • Newbie
  • *
    • ΔΕ Διοικητικών Γραμ./Διοικητικού Λογιστ.
    • Ν.Π.Δ.Δ.
Απ: 5ΕΤΊΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ
« Απάντηση #8 στις: 08/12/2010 »
ΩΡΑΙΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ, ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ: ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΑΛΛΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗ, ΕΧΕΙ ΚΩΛΥΜΑ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ, ΕΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΣΕ ΑΛΛΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ? ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 71, ΤΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΙΚΟΥ.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ.

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

Αποσυνδεδεμένος ANHSYXOS

  • Hero Member
  • *****
    • ΠΕ Νοσηλευτικής
    • Δευτεροβ. Εκπαίδευση
Απ: 5ΕΤΊΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ
« Απάντηση #9 στις: 08/12/2010 »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑapostolismel!ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ 3801ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ(ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 71)ΟΜΩΣ ΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Ο Ν.3812 :4. Οι διατάξεις του άρθρου 10 του ν. 3754/2009 (ΦΕΚ
43 Α) αντικαθίστανται ως ακολούθως:
«1. Το νοσηλευτικό προσωπικό των κατηγοριών ΠΕ,
TE, ΔΕ, ΥΕ, καθώς και TE Επισκεπτών Υγείας και TE
Μαιευτικής των Νοσοκομείων του Ε.Σ.Υ.Κ.Α. προσλαμ−
βάνεται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 18 του
ν. 2190/1994, όπως εκάστοτε ισχύει.
2. Από την ημερομηνία πρόσληψης του και για μία
πενταετία το προσωπικό των ως άνω κατηγοριών και
κλάδων δεν επιτρέπεται να απομακρυνθεί από τη θέση
στην οποία διορίστηκε για οποιονδήποτε λόγο και με
οποιαδήποτε διαδικασία (απόσπαση, μετάταξη, μετάθε−
ση). Οι επιτυχόντες κατά την πιο πάνω διαδικασία που
αποδέχονται το διορισμό τους τουλάχιστον δύο φορές
και δεν προσέρχονται να αναλάβουν υπηρεσία ή πα−
ραιτούνται μέσα σε δώδεκα μήνες από την ημερομηνία
πρόσληψης τους δεν επιτρέπεται να συμμετάσχουν για
μία τριετία σε διαγωνισμούς πρόσληψης νοσηλευτικού
προσωπικού στα Νοσοκομεία και τις μονάδες φροντίδας
του Ε.Σ.Υ.Κ.Α..» 

  Άρθρο 10 Ν.3754[/b]Διατάξεις για το νοσηλευτικό προσωπικό

1. Το νοσηλευτικό προσωπικό των νοσοκομείων και των λοιπών νοσηλευτικών μονάδων του ΕΣΥ προσλαμβάνεται κατόπιν ενιαίων προκηρύξεων σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 18 του ν. 2190/1994, όπως εκάστοτε ισχύει.

2. Η προκήρυξη και η διεξαγωγή των διαγωνισμών πρόσληψης μέχρι και την έκδοση των οριστικών αποτελεσμάτων γίνεται από το ΑΣΕΠ.

Οι υποψήφιοι έχουν δικαίωμα να υποβάλουν αίτηση σε δύο μόνο μονάδες του ΕΣΥ της οικείας Υγειονομικής Περιφέρειας, στο πλαίσιο του ίδιου διαγωνισμού. Για το σκοπό αυτόν, καταθέτουν σχετική δήλωση κατά την υποβολή της υποψηφιότητας τους.

Αν υποβάλουν υποψηφιότητα σε περισσότερες από δύο νοσηλευτικές μονάδες της οικείας Υγειονομικής Περιφέρειας, εκπίπτουν από τη θέση τους, εφόσον επιλεγούν, και αποκλείονται για μία διετία από κάθε διαγωνισμό πρόσληψης προσωπικού του ΕΣΥ οποιασδήποτε κατηγορίας και ανεξάρτητα από τον φορέα που διενεργεί το διαγωνισμό.

3. Οι προσλαμβανόμενοι κατά τη διαδικασία της παραγράφου 1 καλύπτουν αποκλειστικά κενές οργανικές θέσεις. Εξομοιώνονται μισθολογικά, ασφαλιστικά και ως προς την εξέλιξη τους, με το προσωπικό που υπηρετεί στις αντίστοιχες θέσεις.

4. Από την ημερομηνία πρόσληψης τους και για μία πενταετία, οι υπάλληλοι που προσλαμβάνονται με την εξαιρετική διαδικασία του παρόντος άρθρου δεν επιτρέπεται να μετακινηθούν από τη θέση για την οποία προσλήφθηκαν, για οποιονδήποτε λόγο, και με οποιαδήποτε διαδικασία, όπως απόσπαση, μετάταξη, μετάθεση.

Όσοι εκ των υποψηφίων επιλεγούν κατά τη διαδικασία της παραγράφου 1 και δεν προσέλθουν να αναλάβουν υπηρεσία ή παραιτηθούν εντός δώδεκα μηνών από την ημερομηνία πρόσληψης τους, απαγορεύεται να συμμετάσχουν για μία διετία σε διαγωνισμούς πρόσληψης προσωπικού του ΕΣΥ, οποιασδήποτε κατηγορίας, ανεξάρτητα από τον φορέα που διενεργεί το διαγωνισμό.

5. Η διαδικασία πρόσληψης των προηγούμενων παραγράφων ισχύει, κατ' εξαίρεση, για μία τριετία από τη δημοσίευση του παρόντος στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Με την εξαιρετική διαδικασία θα προσληφθούν πέντε χιλιάδες πεντακόσιοι (5.500) νοσηλευτές.

Η διαδικασία αυτή εφαρμόζεται συμπληρωματικά προς την εκκρεμή διαδικασία πρόσληψης μέσω Α.Σ.Ε.Π. και μέχρι να συμπληρωθούν οι κενές οργανικές θέσεις της νοσηλευτικής μονάδας που προκηρύσσει το διαγωνισμό.

6. Στην παράγραφο 5 του άρθρου 2 του ν. 3252/2004 (ΦΕΚ 132 Α'), προστίθεται εδάφιο ως εξής:

"Η επαγγελματική αναγνώριση μεταπτυχιακών προγραμμάτων και των αντίστοιχων τίτλων σπουδών, η πραγματοποίηση υπό την αιγίδα των εκπαιδευτικών προγραμμάτων και επιστημονικών εκδηλώσεων που αφορούν τη νοσηλευτική επιστήμη και τέχνη και η μοριοδότηση για επαγγελματικούς σκοπούς των προγραμμάτων αυτών με μεταπτυχιακές εκπαιδευτικές μονάδες."

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ