*

Διαφήμιση

Αποστολέας Θέμα: Διαδικασία για απόσπαση  (Αναγνώστηκε 2804 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marios3

  • Newbie
  • *
    • ΤΕ Μηχανικών
Θέλω να κάνω αίτηση για απόσπαση από Δήμο σε Δήμο με αιτιολογία συνυπηρέτησης με την σύζυγο που δουλεύει σε ΔΟΥ, έχει κάνει κανείς την διαδικασία για να μας ενημερώσει τι πρέπει να κάνω και πόσο χρόνο περίπου διαρκεί, χρειάζεται πχ και δημοσίευση σε ΦΕΚ?


Αποσυνδεδεμένος ANHSYXOS

  • Hero Member
  • *****
    • ΠΕ Νοσηλευτικής
    • Δευτεροβ. Εκπαίδευση
Απ: Διαδικασία για απόσπαση
« Απάντηση #1 στις: 17/01/2011 »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!Ο ν. 3584/2007 δεν περιέχει πρόβλεψη σχετική με τη δυνατότητα μετάταξης λόγω συνυπηρέτησης με σύζυγο δημόσιο υπάλληλο.  Το άρθρο 73 όμως του ίδιου νόμου προβλέπει ρητά την δυνατότητα απόσπασης υπαλλήλου Οργανισμού Τοπικής Αυτοδιοίκησης σε άλλον Οργανισμό Τοπικής Αυτοδιοίκησης για συνυπηρέτηση με σύζυγο δημόσιο υπάλληλο ή υπάλληλο νομικού προσώπου δημοσίου δικαίου ή Ο.Τ.Α. α’ ή β’ βαθμού, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις που θέτει ο νόμος.

Περιορισμούς στην δυνατότητα απόσπασης υπαλλήλου προβλέπει το άρθρο 74 του ΚΚΔΚΥ στις ακόλουθες περιπτώσεις:
α) εάν πρόκειται περί του μοναδικού υπαλλήλου στον κλάδο του. Στο σημείο αυτό αξίζει να σημειωθεί ότι ο νόμος απαγορεύει την μετακίνηση υπαλλήλων που είναι μοναδικοί στον κλάδο τους και όχι αυτών που έχουν την μοναδική ειδικότητα ενώ υπάρχουν και άλλοι υπάλληλοι του ίδιου κλάδου με άλλες ειδικότητες.
β) όσο διαρκεί η δοκιμαστική υπηρεσία (δηλαδή, δύο έτη από τον διορισμό)
και  γ) στην περίπτωση που υποχρεούται να υπηρετήσει για ορισμένο χρονικό διάστημα στον Ο.Τ.Α. που διορίστηκε, δηλαδή στις περιπτώσεις όπου έχουμε μοριοδότηση κατά τη διαδικασία πρόσληψης ή μετάταξη με τις διατάξεις των παραμεθόριων περιοχών.

Επιπλέον, σύμφωνα με το άρθρο 73 παρ. 15 του ν. 3584/2007 και την υπ’ αριθμ. πρωτ. 37798/17.7.2008 εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών, οι ειδικές διατάξεις για αποσπάσεις που βρίσκονται εκτός του ν.3584/2007 εξακολουθούν να διατηρούνται σε ισχύ, υπό την προϋπόθεση ότι οι διατάξεις του Κώδικα Κατάστασης Δημοτικών και Κοινοτικών Υπαλλήλων δε ρυθμίζουν διαφορετικά τα θέματα αυτά.

Περαιτέρω από τη συνδυασμένη ερμηνεία των παραγράφων 3 και 11 του άρθρου 73 του ν. 3584/2007 προκύπτει ότι υπάλληλοι δήμων, κοινοτήτων, δημοτικών ή κοινοτικών νομικών προσώπων ή ιδρυμάτων και συνδέσμων ΟΤΑ μπορούν να αποσπώνται με αίτησή τους σε άλλο δήμο ή κοινότητα ή δημοτικό ή κοινοτικό ίδρυμα ή νομικό πρόσωπο ή σύνδεσμο για συνυπηρέτηση με σύζυγο δημόσιο υπάλληλο ή υπάλληλο ΝΠΔΔ ή ΟΤΑ α΄ ή β ΄βαθμού. Η απόσπαση γίνεται με απόφαση του αρμόδιου για το διορισμό οργάνου του ΟΤΑ υποδοχής, η οποία εκδίδεται ύστερα από σύμφωνη γνώμη του αρμοδίου για το διορισμό οργάνου του ΟΤΑ, από τον οποίο ζητείται η απόσπαση.
Όριο στη διακριτική ευχέρεια του αρμόδιου ΟΤΑ προέλευσης  να διαφωνήσει και του ΟΤΑ υποδοχής να απορρίψει την αίτηση υπαλλήλου για απόσπαση λόγω συνυπηρέτησης τίθεται από την ίδια τη ρύθμιση και το σκοπό για τον οποίο θεσπίστηκε, που δεν είναι άλλος από την διασφάλιση της συνοχής και κατ’ επέκταση της προστασίας της οικογένειας και του γάμου (άρθρο 21 του Συντάγματος).
Συνεπώς εφόσον η αρνητική γνώμη ή απόφαση του αρμοδίου Οργάνου του ΟΤΑ, είτε προέλευσης, είτε υποδοχής, ξεπερνά κατά πολύ τα όρια που τίθενται από το σκοπό της διάταξης, καθιστώντας την ουσιαστικά ανεφάρμοστη, ο αιτών την απόσπαση υπάλληλος, δύναται να προσφύγει ενώπιον των αρμοδίων δικαστηρίων και να ζητήσει την ακύρωση των πράξεων αυτών και την αποδοχή του αιτήματός του για απόσπαση λόγω συνυπηρέτησης.
ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

Αποσυνδεδεμένος Marios3

  • Newbie
  • *
    • ΤΕ Μηχανικών
Απ: Διαδικασία για απόσπαση
« Απάντηση #2 στις: 18/01/2011 »
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, στην περίπτωση μου δεν έχω κολλήματα από τον Νόμο, διαδικαστικά πως θα αρχίσω μπορεί κάποιος που έχει ξανακάνει την διαδικασία να μου πει?  Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος ANHSYXOS

  • Hero Member
  • *****
    • ΠΕ Νοσηλευτικής
    • Δευτεροβ. Εκπαίδευση
Απ: Διαδικασία για απόσπαση
« Απάντηση #3 στις: 18/01/2011 »
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!...αίτηση για απόσπαση από Δήμο σε Δήμο με αιτιολογία συνυπηρέτησης με την σύζυγο που δουλεύει σε ΔΟΥ..ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

Αποσυνδεδεμένος Marios3

  • Newbie
  • *
    • ΤΕ Μηχανικών
Απ: Διαδικασία για απόσπαση
« Απάντηση #4 στις: 02/07/2012 »
Καλημέρα, τελικά έχω κάνει την απόσπαση, είμαι στο δεύτερο έτος της, δηλαδή έχω κάνει και την παράταση. Τώρα θα ήθελα να κάνω και την παράταση κατά 4 μήνες διότι θέλουμε να μείνουμε και άλλο στην περιοχή. Από ότι μαθαίνω η διαδικασία έχει αλλάξει, θα πρέπει να υπάρχει υπογραφή του Υπουργού Διοικητικής μεταρρύθμισης. Οπότε εάν και λήγει η απόσπασή μου σε 9 μήνες σκέφτομαι μέσα στον Ιούλιο να καταθέσω τις αιτήσεις. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να πάρω και νέα απόσπαση σε άλλη Δημόσια υπηρεσία με άλλο νόμο ή εάν υπάρχει καμία πληροφορία για αλλαγή του νόμου των αποσπάσεων.

Αποσυνδεδεμένος pstam

  • Sr. Member
  • ****
    • ΠΕ Διοικητικού / Οικονομικού
    • Υπουργείο
Απ: Διαδικασία για απόσπαση
« Απάντηση #5 στις: 03/07/2012 »
Σϋμφωνα με το άρθρο 68 του 3528/2007 μπορείς και για τρίτο χρόνο και μετά να ζητήσεις το 4μηνο. Για δες το...

Αποσυνδεδεμένος Marios3

  • Newbie
  • *
    • ΤΕ Μηχανικών
Απ: Διαδικασία για απόσπαση
« Απάντηση #6 στις: 03/07/2012 »
Στο άρθρο 68 λέει
"4. Η διάρκεια των ανωτέρω αποσπάσεων δεν μπορεί
να υπερβαίνει τα δύο (2) έτη συνολικά. Με αίτηση του
υπαλλήλου, η απόσπαση μπορεί να παρατείνεται για
ένα (1) ακόμη έτος."

Και είναι ο Νέος Υπαλληλικός Κώδικας, μήπως ισχύει μόνο για υπαλλήλους εκτός των Δήμων?
Εγώ είμαι Δημοτικός Υπάλληλος

Εάν γνωρίζει κανείς να μας διαφωτίσει.

Αποσυνδεδεμένος eliana_1976_

  • Full Member
  • ***
    • ΔΕ Προσωπ. Η/Υ
Απ: Διαδικασία για απόσπαση
« Απάντηση #7 στις: 02/08/2012 »
Στο άρθρο 68 λέει
"4. Η διάρκεια των ανωτέρω αποσπάσεων δεν μπορεί
να υπερβαίνει τα δύο (2) έτη συνολικά. Με αίτηση του
υπαλλήλου, η απόσπαση μπορεί να παρατείνεται για
ένα (1) ακόμη έτος."

Και είναι ο Νέος Υπαλληλικός Κώδικας, μήπως ισχύει μόνο για υπαλλήλους εκτός των Δήμων?
Εγώ είμαι Δημοτικός Υπάλληλος

Εάν γνωρίζει κανείς να μας διαφωτίσει.
Ισχυει κ για τους υπαλληλους των δημων

Αποσυνδεδεμένος Marios3

  • Newbie
  • *
    • ΤΕ Μηχανικών
Απ: Διαδικασία για απόσπαση
« Απάντηση #8 στις: 02/08/2012 »
Καλημέρα, που το βασίζεις ότι ισχύει και για τους ΟΤΑ ο 3528/2007, αυτός είναι μόνο για Δημοσίους υπαλλήλους, αυτό μου λένε από την διεύθυνση προσωπικού του Δήμου μου.

Αποσυνδεδεμένος eliana_1976_

  • Full Member
  • ***
    • ΔΕ Προσωπ. Η/Υ
Απ: Διαδικασία για απόσπαση
« Απάντηση #9 στις: 02/08/2012 »
Καλημέρα, που το βασίζεις ότι ισχύει και για τους ΟΤΑ ο 3528/2007, αυτός είναι μόνο για Δημοσίους υπαλλήλους, αυτό μου λένε από την διεύθυνση προσωπικού του Δήμου μου.
Ειχες δικιο απο οτα σε οτα η αποσπαση ειναι για 1+1 ετος.Σορρυ. Λαθος δικο μου