*

Διαφήμιση

Αποστολέας Θέμα: ΕΙΔΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ ΤΡΙΤΟΥ ΤΕΚΝΟΥ ΣΕ ΠΑΤΕΡΑ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΓΑΜΟΥΣ  (Αναγνώστηκε 1564 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VERNAL

• Newbie
  • *
    • ΠΕ 01 (Δευτεροβ. Εκπ.)
 Καλημέρα σας.
 Είμαι πατέρας τριών παιδιών τα οποία είναι γραμμένα στην οικογενειακή μου μερίδα και για το πρώτο παιδί μου την επιμέλεια έχει η μητέρα του (Α γάμος).
 θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με την δυνατότητά  να λάβω την άδεια τριών (3) μηνών  με πλήρεις αποδοχές λόγω γέννησης τρίτου (3ου) παιδιού.
 Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος VERNAL

• Newbie
  • *
    • ΠΕ 01 (Δευτεροβ. Εκπ.)
 Αγαπητέ stagplace
 Δεν έχω κάνει ακόμη αίτηση για χορήγηση της άδειας αλλά θέλω να ενημερωθώ για την περίπτωση άρνησης ώστε  να απαντήσω άμεσα μέσα από συγκεκριμένες διατάξεις.
 Σίγουρα δεν θεωρούν ότι έχω δύο παιδιά διότι μου καταβάλουν επίδομα για τρία παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος ANHSYXOS

• Hero Member
    • ΠΕ Νοσηλευτικής
    • Δευτεροβ. Εκπαίδευση
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ..ΦΥΣΙΚΑ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΡΕΥΘΕΙ ΞΑΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ Η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ..ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ Η ΝΕΑ ΣΥΖΥΓΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΧΡΗΣΗ..ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

Αποσυνδεδεμένος VERNAL

• Newbie
  • *
    • ΠΕ 01 (Δευτεροβ. Εκπ.)
  Αγαπητοί ANHSYXOS και stagplace - αλφαβητικά ;) - σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σας.
  Την εκτίμησή μου έχετε !!!

Αποσυνδεδεμένος ANHSYXOS

• Hero Member
    • ΠΕ Νοσηλευτικής
    • Δευτεροβ. Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος kostas_90210

• Newbie
  • *
    • ΔΕ Οδηγών
ίδια  περίπτωση είχα κι εγώ. Σε  ερώτηση προς το υπουργείο εσωτερικών μου απάντησαν ότι θα πρέπει να έχω την επιμέλεια και των τριών τέκνων.

Αποσυνδεδεμένος VERNAL

• Newbie
  • *
    • ΠΕ 01 (Δευτεροβ. Εκπ.)
  Αγαπητέ  kostas_90210
  Η απάντηση ήταν προφορική ή γραπτή?
  Σύμφωνα με ποιες διατάξεις δεν δικαιούσαι.
  Στην περιπτωσή μου γονική μέριμνα έχω για τα 3 παιδιά αλλά επιμέλεια για το δεύτερο και τρίτο.

Αποσυνδεδεμένος VERNAL

• Newbie
  • *
    • ΠΕ 01 (Δευτεροβ. Εκπ.)
Καλημέρα.
Συνάδελφοι που συμμετέχετε στη συζήτηση έχετε κάτι νεώτερο σχετικά με το θέμα?

Αποσυνδεδεμένος kostas_90210

• Newbie
  • *
    • ΔΕ Οδηγών
Προφορική ήταν η απάντηση.   
 Νόμος 3584/2007 άρθρο 60 παρ. 5. Σε περίπτωση διάστασης, διαζυγίου, χηρείας ή γέννησης
τέκνου χωρίς γάμο των γονέων του, την άδεια
της
παρ. 1 και τις διευκολύνσεις της παρ. 2 του παρόντος
άρθρου
δικαιούται ο γονέας που ασκεί την επιμέλεια.

Αποσυνδεδεμένος ANHSYXOS

• Hero Member
    • ΠΕ Νοσηλευτικής
    • Δευτεροβ. Εκπαίδευση
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΕΠΕΙΔΗ ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΣΑΦΕΙΑ ΝΟΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΕΙ ΕΓΓΡΑΦΩΣ ΘΑ ΑΙΤΗΘΕΙΣ ΤΗΝ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΡΩΤΗΜΑ ΤΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΣΟΥ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ..ΕΑΝ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΗ ΔΙΑ ΤΗΣ ΝΟΜΙΚΗΣ ΟΔΟΥ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ Ο ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΣΟΥ ΤΗΝ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΑΡΝΗΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙΣ..ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΤΟΝΙΣΕΙ ΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ..ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΗΝ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ..ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΙ:ΕΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΕΣΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΧΡΗΣΗ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ..ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΖΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ..
ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ