*

Διαφήμιση

Αποστολέας Θέμα: ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ  (Αναγνώστηκε 3153 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος athina2011

• Newbie
  • *
    • ΠΕ Χημικών/Φυσικών/Βιολόγων
    • Ν.Π.Δ.Δ.
ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ
« στις: 26/08/2011 »
Παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας στο εξής:

Όταν το πνεύμα του νομοθέτη είναι να διευκολύνει δημοσίους υπαλλήλους να αποχωρήσουν (έστω και προσωρινα) από το δημόσιο εφόσον αυτοί το επιθυμούν και έτσι καθιερώνει την πενταετή άδεια άνευ αποδοχών, τότε γιατί βάζει την προϋπόθεση της έγκρισης από το υπηρεσιακό συμβούλιο.  ??? Έτσι και αλλοιώς τι ποσοστό αναμένεται να χρησιμοποιήσει αυτή την άδεια; Και ποιος φορέας θα γνωμοδοτήσει θετικά αφού αναστέλλονται ουσιαστικά όλες οι προσλήψεις για τα προσεχή χρόνια; Δεν έιναι αντιφατικά όλα αυτά; Μήπως μπορούμε να απευθυνθούμε κάπου ώστε αυτό να αλλάξει; :-\

Αποσυνδεδεμένος ANHSYXOS

• Hero Member
    • ΠΕ Νοσηλευτικής
    • Δευτεροβ. Εκπαίδευση
Απ: ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ
« Απάντηση #1 στις: 26/08/2011 »
ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΔΙΝΟΤΑΝ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΓΚΡΙΣΗΣ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΥΣ Η ΣΤΟΝ ΔΙΟΙΚΗΤΗ ΤΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ;;ΟΧΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΠΗΡ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΑΚΤΥΛΟΣ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΥΟ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ..
ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

Αποσυνδεδεμένος ippo

• Newbie
  • *
    • ΠΕ Γεωτεχνικών
« Απάντηση #2 στις: 08/09/2011 »
Γεια χαρα, ειμαι υπαλληλος ΙΔΑΧ σε Δημο. Πριν λιγες ημερες εκανα αιτηση για αδεια ανευ αποδοχων 1 ετους. Σημειωνω οτι εχω ηδη εξαντλήσει τα 2 ετη αδειας ανευ αποδοχων που δικαιούμαι. Βασιστηκα λοιπον στον προσφατο νεο νομο 3986/2011 που λεει οτι τα 2 ετη γινονται 5 , ΑΛΛΑ μου ηρθε αρνητικη απαντηση με την αιτιολογια οτι ο παραπανω νομος δεν αναφερεται σε ΔΗΜΟΤΙΚΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ, λογω παραλειψης????????!!!!
Καμμια ιδεα για το που θα πρεπει να αποτανθω για να διορθωσουν αυτη την ανισοτητα? (οτι ισχυει δηλαδη για δημοσιους υπαλληλους να ισχυει και για τους δημοτικους)
Ξερει κανεις καποια νομολογια ή οτιδηποτε παρομοιο το οποιο να εξισωνει τους δημοσιους με τους δημοτικους υπαλληλους?
Το τραγελαφικο της υποθεσης ειναι οτι στην ερμηνευτικη εγκυκλιο ΔΙΔΑΔ/Φ.51/683/οικ 15718 αναφερεται ξεκαθαρα οτι οι διαταξεις ισχυουν και για το προσωπικο ΙΔΑΧ και των ΟΤΑ αλλα οπως μου ειπαν απο τη διευθυνση προσωπικου ο νομος (ή καλυτερα η μη αναφορα του νομου στον δημοτικο-υπαλληλικο κωδικα) υπερισχυει της εγκυκλιου.

Αποσυνδεδεμένος granite

• Newbie
  • *
    • ΠΕ Μηχανικών
    • Ν.Π.Δ.Δ.
« Απάντηση #3 στις: 12/10/2011 »
Καλημέρα!

Σύμφωνα με το Άρθρο 51, Παρ. 4 του Υπαλληλικού Κώδικα (Ν.3528/2007),
ο υπάλληλος που αποδέχεται θέση στην ΕΕ χορηγείται άδεια χωρίς αποδοχές μέχρι 5 έτη μετά από γνώμη του Υ.Σ.

Η "αποδοχή θέσης" σημαίνει και πρόσληψη σε ιδιωτική εταιρεία?

Υπάρχει περίπτωση να αρνηθεί το Υ.Σ. άδεια για μια τέτοια πρόσληψη και
να αναγκαστεί ο υπάλληλος σε παραίτηση?

Τι ρόλο μετά (αφού γνωμοδοτήσει το Υ.Σ.) παίζει το Διοικητικό Συμβούλιο του φορέα?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Παρακαλώ αν μπορεί ο χρήστης ANΗSΥXOS να βοηθήσει στα ερωτήματα καθώς δείχνει γνώστης της υπόθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: 12/10/2011 by granite »

Αποσυνδεδεμένος granite

• Newbie
  • *
    • ΠΕ Μηχανικών
    • Ν.Π.Δ.Δ.
« Απάντηση #4 στις: 12/10/2011 »
Ευχαριστώ για την άμεση παρατήρηση αλλά ποιος μπορεί να εξηγήσει σωστά το συγκεκριμένο άρθρο?

Νομίζω και ελπίζω πως ο νομοθέτης διακρίνει 2 περιπτώσεις:
1η: Θέση στην ΕΕ ή
2η: Σε Διεθνή οργανισμό που μετέχει η Ελλάδα

όπου για την 1η περίπτωση είναι οποιαδήποτε θέση.

Εν ολίγοις, πως μπορεί κάποιος να βρει την τύχη του στο εξωτερικό με άδεια χωρίς αποδοχές χωρίς να είναι εξαρτώμενος του Υπηρεσιακού που με το πάσο του συνεδριάζει και παράλληλα δέχεται επιρροές από Διοικητικούς?

Με ενδιαφέρει να μην χάσω την θέση μου μέχρι να μπορέσω να ορθοποδήσω στο εξωτερικό.  Κατόπιν δεν έχω κανένα ενδοιασμό να παραιτηθώ.

Και πάλι σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος ANHSYXOS

• Hero Member
    • ΠΕ Νοσηλευτικής
    • Δευτεροβ. Εκπαίδευση
« Απάντηση #5 στις: 12/10/2011 »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! Α.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ:
... Ν.3528/ΑΡΘΡΟ 98:Προϋπηρεσία με σχέση εργασίας δημοσίου ή ιδιωτι­κού δικαίου αντίστοιχη της προηγούμενης παραγράφου, σε υπηρεσίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή των χωρών -μελών αυτής, λαμβάνεται υπόψη για την ένταξη
Β.ΤΟ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟ ΓΝΩΜΟΔΟΤΕΙ ΤΟ Δ.Σ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ
Γ.ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ..ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΣΗΓΗΣΗ ΤΟΥ Δ/ΝΤΗ ΣΟΥ ΣΤΑ ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ.

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

Αποσυνδεδεμένος skevos

• Newbie
  • *
    • ΔΕ Τεχνικών
    • Ν.Π.Δ.Δ.
« Απάντηση #6 στις: 22/12/2011 »
σε συνέχεια ερωτήματος του φίλου παραπάνω:

θλεω να ρωτησω κάτι για τον χρόνο που παίρνει μια διαδικασιά ανευ αποδοχών άδεια..αν υποθεσουμε οτι καταθέτει αίτηση
ο υπάλληλος για 1-2 ή 5 χρόνια..
Πότε συνεδριάζει αυτό το συμβούλιο? επίσης ο Προισταμενος μας μπορεί να θέσει βετο?
Πόσο χρόνο γενικά παίρνει ωστε να βγει απόφαση?