*

Διαφήμιση

Αποστολέας Θέμα: ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ ΜΟΝΙΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ;  (Αναγνώστηκε 10471 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος beef

• Full Member
    • ΕΕΠ
καλησπερα elpa
προς το παρον εχουν παγωσει τα παντα δεν γινεται τιποτα θα βγει καποια εγκυκλιος συντομα λενε και ισως να υπαρξει ελπιδα για εκκρεμεις μεταταξεις απο κει και περα οτι λεει ο ν. 4024/11 δηλαδη προκυρηξη θεσεων μεσω ΑΣΕΠ ή μεταταξη με μεταφορα της θεσης πραγμα που δεν θα γινει ποτε γιατι κανενας δημαρχος δεν θα εγκρίνει μεταταξη την στιγμη που δεν θα μπορει να παρει προσωπικο αυτα τα ευχαριστα για το μελλον μας
χαος- χαος- χαος

Διαφωνώ σε αυτην την ερμηνεία.... γιατί η ουσία είναι ίδια με το παρελθόν....θα μπορεί και πάλι να πάρει προσωπικό...
Αλλωστε ο δημαρχος χανει την θέση αυτου που διώχνει...κερδίζει την θέση αυτού που έρχεται...παλιά είχε θέσεις αλλά δεν είχε ενδιαφερομενους...
Ισα ισα που τωρα θα διαλέγει και ποιες ειδικότητες θέλει να πάρει ή να διώξει.

Αποσυνδεδεμένος beef

• Full Member
    • ΕΕΠ
ΕΙΜΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΕ ΟΤΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΗ ΕΝΑ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2010 ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΣΕ ΔΗΜΟ ΠΑΡΑΜΕΘΩΡΙΟΥ ( ΣΕΡΡΕΣ) ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΔΗΜΟΥΣ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΥΠΟΔΟΧΗΣ ΣΤΙΣ 27/10/2011 ΚΑΙ Η ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΠΑΓΩΣΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ

αν δεις τα φύλλα του εθνικου τυπογραφείου 2-3 τελευταιων ημερων (Γ τευχος) θα δεις πως στην ευρυτερη περιοχή που ενδιαφερεσαι έχουν γίνει μεταταξεις....από την αποκεντρωμενη διοικηση μακεδονιας-θρακης...
με άλλα λόγια κάθε αποκεντρωμενη κάνει ο,τι θελει

Αποσυνδεδεμένος chrisp

• Jr. Member
  • **
    • ΤΕ Μηχανικών
    • Περιφέρεια
Μπραβο πολυ κατατοπιστικη και τεκμηριωμενη απαντηση
ολοι οι υπαλληλοι ΟΤΑ α και β σε ευχαριστουμε.
Εγω ενα πραγμα θα ηθελα να τονισω, το να παραθετουμε νομους χωρις να να δινουμε την καταλληλη ερμηνεια (συμφωνα με την δικια μας αποψη) μονο συγχυση προκαλει.
Εγω και παλι δεν καταλαβαινω τι εννοει ο κυριος με ολα τα παραπανω.
Μηπως μπορει καποιος που καταλαβαινει να μου εξηγησει με απλα λογια,θα το εκτιμουσα.
Απο ολα τα παρακατω και παλι δεν μου προκυπτει η μη δυνατοτητα μεταταξης με μεταφορα οργανικης για ΟΤΑ α και β.
Και να τονισω οτι ο beef εχει εντοπισει πραγματικα το ρεζουμε του ολου θεματος και μαλλον αυτος ειναι ακριβως ο στοχος.
ευχαριστω
Ν 4024/2011: Συντάξεις Δημοσίου ,ενιαίο μισθολόγιο- βαθμολόγιο, εργασ. εφεδρεία ΚΛΑΔΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΡΙΤΟ

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΚΕΝΩΝ ΟΡΓΑΝΙΚΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ, ΠΡΟΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΦΕΔΡΕΙΑ

Άρθρο 33

Κατάργηση κενών οργανικών θέσεων και προσυνταξιοδοτική διαθεσιμότητα

1. α. Οι κενές, κατά την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, οργανικές θέσεις πολιτικών δημοσίων
υπαλλήλων, υπαλλήλων των Ο.Τ.Α. πρώτου και δεύτερου βαθμού και των λοιπών νομικών
προσώπων δημοσίου δικαίου, καταργούνται με την επιφύλαξη των διατάξεων των επόμενων
εδαφίων της παρούσας παραγράφου. Εξαιρούνται οι κενές οργανικές θέσεις:....

Οι κενες οργανικες θεσεις των ΟΤΑ καταργουνται ΜΑΡΟΥΛΙΝΙ...

Ν 3852/2010: ΟΤΑ:Αρμοδ/τες-ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗΣ-Εκλογές,Πειθ/κά, Μητροπολ. Περιφέρεια κλπ

Άρθρο 253

Ανάλογη εφαρμογή των διατάξεων του Υπαλληλικού Κώδικα

1. Για όσα θέματα υπηρεσιακής κατάστασης των υπαλλήλων των περιφερειών δεν
υφίσταται ειδική ρύθμιση στις διατάξεις του παρόντος και μέχρι την κατάρτιση
Ενιαίου Κώδικα Υπηρεσιακής Κατάστασης Υπαλλήλων της Αυτοδιοίκησης,...

Θα συνταχθει νεος Κωδικας Προσωπικου των ΟΤΑ. Μεχρι τοτε υπομονη, εκτος και αν κατι αλλαξει με εγκυκλιο του Υπ. Εσωτερικων οπως λεει και ο THODORIS M.

Αποσυνδεδεμένος nikospan

• Full Member
    • ΠΕ
Λοιπόν stgagplace, έχεις βάλει στο ίδιο τσουβάλι όλες τις παραγράφους του άρθρου 35.
Για το άρθρο 35 έχει βγει εγκύκλιος, αλλά όχι για την παράγραφο 5, άρα όλα αυτά που γράφεις για παράλειψη δεν έχουν καμιά σχέση με το θέμα που συζητάμε εδώ.
Στην παράγραφο 5 του άρθρου 35, μπορείς να διαβάσεις πως μιλάειγενικά για μετατάξεις και για μετατάξεις του ΥΚ αναφέρει τη λέξη περιλαμβανομένων.
Με κάποια στοιχειώδη γνώση Μαθηματικών, κάτι που περιλαμβάνεται αποτελεί υποσύνολο κάποιου συνόλου. Συνεπώς οι μετατάξεις του ΥΚ (69,70,72) είναι μόνο ένα υποσύνολο. Το σύνολο είναι όλες οι μετατάξεις. Ο λόγος για τον οποίο αναφέρονται ξεχωριστά είναι γιατί δεν αφορούν την "κλασική" μετάταξη από φορέα σε φορέα, αλλά σε ανώτερη κατηγορία, σε άλλο κλάδο ή σε παραμεθόριο.
Αν τέλος πάντων επιμένεις στην άποψή σου (για κάποιο λόγο), ποιες είναι οι υπόλοιπες μετατάξεις πλην αυτών των άρθρων 69,70,72 , γιατί σίγουρα υπάρχουν και άλλες, αφού αυτές απλές περιλαμβάνονται.
Ευχαριστώ.

ΥΓ. Υπάρχει ήδη απόφαση δημάρχου που δέχεται μετατασσόμενο, με επίκληση του άρθρου 35 παρ.5 (από άλλο δήμο). Φυσικά δεν ξέρω και εγώ αν ο δήμαρχος ερμήνευσε σωστά το νόμο (αν και το πιστεύω).

Αποσυνδεδεμένος nikospan

• Full Member
    • ΠΕ
http://static.diavgeia.gov.gr/doc/4577%CE%A9%CE%A8%CE%9A-0%CE%94%CE%9C
αυτή είναι η απόφαση.
stagplace, ήταν σχετικά απλό να βάλεις την κοινή λογική και να σκεφτείς το πως γίνεται να επιτρέπεται η μετάταξη για έναν δημόσιο υπάλληλο και όχι δημοτικό σε άλλο φορέα, πώς είναι δυνατόν ο δημόσιος υπάλληλος να κάνει μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία ενώ για το δημοτικό να είναι ανέφικτο. Αν σκεφτόσουν τόσο απλοϊκά δε θα χρειαζόταν να διαβάσεις την παραπάνω απόφαση για να καταλάβεις. (Είναι βασισμένη στο www.dimosnet.gr, κατά δικές μου πληροφορίες).

Αποσυνδεδεμένος gamar

• Newbie
  • *
    • ΤΕ Δημοτικών Αστυν.
"Τις τελευταίες μέρες αρκετοί συνάδελφοί σας επικοινώνησαν μαζί μου για να ρωτήσουν εάν ο πρόσφατος νόμος 4024/2011 «Συνταξιοδοτικές ρυθμίσεις, ενιαίο μισθολόγιο - βαθμολόγιο, εργασιακή εφεδρεία και άλλες διατάξεις εφαρμογής του μεσοπρόθεσμου πλαισίου δημοσιονομικής στρατηγικής 2012-2015» (Φ.Ε.Κ. Α’ 226/27.10.2011) συνεπάγεται την κατάργηση της δυνατότητας μετάταξης των Δημοτικών Αστυνομικών σε άλλο Δήμο, ακόμη και μετά την πάροδο οκταετίας από το διορισμό, ή σε ανώτερη κατηγορία. Η ανησυχία αυτή πηγάζει από το γεγονός ότι για τη μετάταξη απαιτείται κενή οργανική θέση στο Δήμο υποδοχής και με το νέο νόμο καταργούνται οι υπάρχουσες κατά την έναρξη ισχύος του νόμου κενές οργανικές θέσεις των Ο.Τ.Α., με κάποιες εξαιρέσεις.
Ωστόσο, η κατάργηση όλων των κενών οργανικών θέσεων δεν συνεπάγεται ότι στο εξής αποκλείονται οι μετατάξεις και αυτό γιατί, με άλλη διάταξη του νέου νόμου (άρθρο 35 παρ. 5), επιτρέπεται η μετάθεση ή μετάταξη υπαλλήλου και χωρίς να υπάρχει κενή οργανική θέση στην υπηρεσία, τον κλάδο ή τον φορέα που μετατάσσεται ή μετατίθεται, με ταυτόχρονη μεταφορά της θέσης που κατέχει ο υπάλληλος. Το γεγονός ότι η συγκεκριμένη διάταξη αναφέρει τη φράση «περιλαμβανομένων των μετατάξεων των άρθρων 69, 70 και 72 του Υπαλληλικού Κώδικα», ενώ δεν αναφέρεται στις αντίστοιχες διατάξεις του Κώδικα Δημοτικών και Κοινοτικών Υπαλλήλων (ν. 3584/2007), δεν θεωρώ ότι έγινε με σκοπό να επιτρέπονται μόνον οι μετατάξεις των υπαλλήλων που υπάγονται στον Υπαλληλικό Κώδικα και όχι και εκείνων που υπάγονται στον ΚΔΚΥ
Το πρόβλημα επομένως δεν είναι η κατάργηση των κενών οργανικών θέσεων. Το πρόβλημα παραμένει (σε ό,τι αφορά τη μετάταξη σε άλλο Δήμο) το γεγονός ότι, σύμφωνα με την παρ. 1 του άρθρου 14 του ν. 3731/20008, η μετάταξη Δημοτικού Αστυνομικού σε άλλο Δήμο εξαρτάται από τη σύμφωνη γνώμη του Δημάρχου της οργανικής θέσης και των οικείων υπηρεσιακών συμβουλίων (με εξαίρεση τη μετάταξη σε παραμεθόρια περιοχή, για την οποία αρκεί η σύμφωνη γνώμη του Δημάρχου του Δήμου υποδοχής). Με άλλα λόγια, εάν ένας Δημοτικός Αστυνομικός που έχει συμπληρώσει οκταετία από το διορισμό του, υποβάλει αίτηση για μετάταξη σε άλλο Δήμο, για την πραγματοποίηση της μετάταξης θα πρέπει να πάρει τη σύμφωνη γνώμη του Δημάρχου της οργανικής θέσης και των δύο υπηρεσιακών συμβουλίων των εμπλεκόμενων Δήμων.
Αντίθετα, η μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία, για την οποία απαιτείται απλή γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου, εξακολουθεί να επιτρέπεται, και μάλιστα χωρίς να απαιτείται πλέον κενή οργανική θέση της ανώτερης κατηγορίας.
Συμπερασματικά, ο νέος νόμος δεν καταργεί τις μετατάξεις, αντίθετα μάλλον τις απλουστεύει, καθώς δεν απαιτείται πλέον ως προϋπόθεση η ύπαρξη κενής οργανικής θέσης στο Δήμο υποδοχής. Όσο όμως διατηρείται η εξάρτηση από τη σύμφωνη γνώμη του Δημάρχου της οργανικής θέσης και των δύο υπηρεσιακών συμβουλίων, η μετάταξη θα παραμένει θεωρητική δυνατότητα, καθώς τα αρμόδια όργανα έχουν από το νόμο τη δυνατότητα να απορρίπτουν αιτήσεις για μετάταξη ακόμη και μετά την πάροδο της οκταετίας από το διορισμό."

Θαλής Μέλφος

Αποσυνδεδεμένος BRASAK

• Jr. Member
  • **
    • ΔΕ Διοικητικών Γραμ./Διοικητικού Λογιστ.
Αρα nikospan εμμεσως και συμφωνα με την αποφαση του δημαρχου καταργουνται τα οργανογραμματα και των δημων και αν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα μπορει να εγκρινει μεταταξεις πλεοναζοντος προσωπικου...
Ελπιζω να μην ανακληθει με οποιονδηποτε τροπο η αποφαση.

Να επικεντρωθουμε λιγο γιατι μπερδευτικαμε.
Αυτό που θέλω να μάθω ειναι τι γίνεται με τις μετατάξεις υπαλλήλων ΟΤΑ οι οποίες ολοκληρώθηκαν, δηλ. υπάρχουν αποφάσεις των αρμοδίων οργάνων ( Δημάρχων, Υπηρεσιακών κ.λ.π.) και σταμάτησαν στην δημοσίευση στο ΦΕΚ με την αιτιολογία οτι με τον ν. 4024/11 καταργήθηκαν οι κενες οργανικές θέσεις. Οπως λέτε άλλες Αποκεντρωμένες τις δημοσιεύουν και άλλες οχι. Η Αποκεντρωμένη Κεντρικής Μακεδονίας δεν δημοσιεύει η Μακεδονίας- Θράκης δημοσιεύει. Μου κάνει λίγο αλλαλούμε ή κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος beef

• Full Member
    • ΕΕΠ
Αποτέλεσμα της διαφωνίας που προέκυψε είναι πόσο ασαφής είναι η νόμος.
Αποψη μου...αν η παρ. 5 του αρθρου 35 ισχύει για όλους τους υπαλλήλους, τότε και όλες οι παραγραφοι του συγκεκριμένου άρθρου ισχύουν για όλους (μετακινηση , αξιολογηση κτλ)
Με άλλα λόγια μπρος γκρεμνος και πίσω ρέμα.
Αλλαλούμ σε όλο του το μεγαλείο!

@BRASAK
επειδή και εγω είμαι στην ίδια κατασταση έχω να σου πω...υπομονή...αν κάποια αποκεντρωμένη (υπαλληλος) είναι κολλημένος στο να μην προωθήσει την αποφαση του Δημαρχου για δημοσιευση δεν μπορείς να κάνεις κάτι δυστυχώς.
Οι αποκεντρωμένες πα΄ντως κολλούσαν στην επιτροπή ΠΥΣ (ν.4002/2011)

http://www.metataxeis.gr/index.php/topic,70870.0.html

Αποσυνδεδεμένος BRASAK

• Jr. Member
  • **
    • ΔΕ Διοικητικών Γραμ./Διοικητικού Λογιστ.
Οι Αποκεντωμενες Διοικησεις δεν ειναι ΟΤΑ, ανηκουν στο κρατος ((αμιγης δημοσιος τομεας υπο τη στενη εννοια), εκτος και αν κανω λαθος...

Στον Ν 4024/2011 δεν εχω διαβασει καποια αναφορα για μη δημοσιευση σε ΦΕΚ πραξεων μεταταξεων που ειναι σε εκκρεμοτητα.

να μην παιζουμε με τις λεξεις. Καταλαβαίνω οτι οι γνωσεις σου ειναι ανωτερες των δικων μου ομως οπως ξερεις οι ΟΤΑ δεν δημοσιευουν αποφασεις στο ΦΕΚ. Αυτες ελέγχονται και υπογραφονται απο τις Περιφερειες οποτε καταλαβαινεις την δυσκολια πιστευω. Ζητω συγνωμη αν το υφος μου ειναι λιγο εντονο ομως η κατασταση που ζω ειναι τρελη λιαν επιεικως.  Βρισκομαι μακρια απο τα ανηλικα παιδια μου 2 χρονια και αυτο δημιουργει φοβερα προβληματα. Μια η εκλογες, μια οι οργανισμοι των συνενουμενων, μια ο ν. 4024 καταλαβαινεις οτι εεεεε τα  πηρα στο κρανιο;

Αποσυνδεδεμένος THODORIS M

• Jr. Member
  • **
    • ΤΕ Διοικητικού / Λογιστικού
υπαρχει καποιο νεο για μεταταξεις απο δημο σε δημο.εχω παρει τη συμφωνει γνωμη ων δημαρχων αλλα το υπηρεσιακο της ΝΙΚΑΙΑΣ δεν την προχωραει, περιμενει εγκυκλιο μου απαντησαν