*

Διαφήμιση

Αποστολέας Θέμα: Ενημέρωση για μετατάξεις ΟΤΑ  (Αναγνώστηκε 3132 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΧΕΙΡΙΣΤΗΣ

• Newbie
  • *
    • ΔΕ Χειριστών Μηχανημάτων
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΙΩΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΣ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ ΑΠΟ ΟΤΑ ΣΕ ΟΤΑ.ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ Η ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΓΥΚΛΙΟΣ
« Τελευταία τροποποίηση: 09/12/2011 by root »

Αποσυνδεδεμένος G.Andreas

• Newbie
  • *
    • ΠΕ Διοικητικού / Οικονομικού
Απ: Ενημέρωση για μετατάξεις ΟΤΑ
« Απάντηση #1 στις: 10/12/2011 »
ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΛ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ,ΑΠΟ ΜΕΡΑ ΣΕ ΜΕΡΑ ΠΑΙΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΟΥ ΛΕΝΕ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΛ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΚΟΥΝΗΘΟΥΝ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ ΕΧΩ Α Γ Α Ν Α Κ Τ Η Σ Ε Ι!!!

Αποσυνδεδεμένος elpa

• Newbie
  • *
    • ΤΕ Μηχανικών
    • Περιφέρεια
« Απάντηση #2 στις: 10/12/2011 »
Καλησπέρα !Μήπως θα μπορούσες Αντρέα να μου πεις το τηλέφωνο του υπουργείου για να παίρνω και εγώ;;( αν ξέρεις κ το όνομα του αρμόδιου υπαλλήλου) Σε ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος Perkins

• Jr. Member
  • **
    • ΠΕ
    • ΔΗΜΟΣ
« Απάντηση #3 στις: 11/12/2011 »
Συναδελφοι ,
σχετικα με τις μεταταξεις απο Δημο σε αλλο Δημο η απο μια κατηγορια σε ανωτερη μου γεννηθηκε ενα σοβαρο ερωτημα:
- Οι δημοι που εχουν συγχωνευθει με ομορους λογω Καλλικρατη ή και αυτοι ακομα που εχουν συγχωνευσει τα Νομικα τους Προσωπα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ακομα ΟΕΥ και ως εκ τουτου με το νεο νομοσχεδιο , κατα τη συνταξη των νεων ΟΕΥ δεν μπορουν να εγγραψουν κενες οργανικες θεσεις στις οποιες θα γινοταν η μεταταξη.
Μιλαμε δηλαδη τις θεσεις αυτες ( εκτος απο εκεινες των ηδη υπηρετούντων)  που ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ κατα την "κριση" του φορεα  να πληρωθουν για την ομαλη λειτουργια του.
Λαμβανομενου υποψη οτι πριν την εφαρμογη της εφεδρειας πολλοι συναδελφοι προσετρεξαν να συνταξιοδοτηθουν, οι θεσεις τους εμειναν κενες ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ με τους νεους ΟΕΥ...
ΕΡΩΤΩ:
   -Πως θα μεταταγει π.χ. ενας ΔΕ βοηθος Βρεφονηπιοκομων σε θεση ΤΕ βρεφονηπιοκομιας , ο οποιος ελαβε το πτυχιο του οντας διορισμενος, σε ΚΕΝΗ οργανικη θεση ΤΕ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΙΑΣ εφοσον στους υπο συνταξη ΟΕΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΡΗΤΑ  ΝΑ ΕΓΓΡΑΦΟΥΝ ΚΕΝΕΣ ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ;.
  -ΕΠΙΣΗΣ Η ΙΔΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΓΕΝΝΑΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΑΠΟ ΔΗΜΟ ΣΕ ΔΗΜΟ μιλωντας παντα για τον χρονικο οριζοντα που τα Νομικα Προσωπα, ή οι δημοι θα εχουν συνταξει τους ΟΕΥ τους (διοτι μεχρι τοτε , ετσι κι αλλιως δεν γινεται ) , εφοσον δεν θα εχει κενες θεσεις ο Δημος Υποδοχης του ενδιαφερομενου για μετακινηση υπαλληλου;;;;; ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος BRASAK

• Jr. Member
  • **
    • ΔΕ Διοικητικών Γραμ./Διοικητικού Λογιστ.
« Απάντηση #4 στις: 11/12/2011 »
Συναδελφοι ,
σχετικα με τις μεταταξεις απο Δημο σε αλλο Δημο η απο μια κατηγορια σε ανωτερη μου γεννηθηκε ενα σοβαρο ερωτημα:
- Οι δημοι που εχουν συγχωνευθει με ομορους λογω Καλλικρατη ή και αυτοι ακομα που εχουν συγχωνευσει τα Νομικα τους Προσωπα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ακομα ΟΕΥ και ως εκ τουτου με το νεο νομοσχεδιο , κατα τη συνταξη των νεων ΟΕΥ δεν μπορουν να εγγραψουν κενες οργανικες θεσεις στις οποιες θα γινοταν η μεταταξη.
Μιλαμε δηλαδη τις θεσεις αυτες ( εκτος απο εκεινες των ηδη υπηρετούντων)  που ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ κατα την "κριση" του φορεα  να πληρωθουν για την ομαλη λειτουργια του.
Λαμβανομενου υποψη οτι πριν την εφαρμογη της εφεδρειας πολλοι συναδελφοι προσετρεξαν να συνταξιοδοτηθουν, οι θεσεις τους εμειναν κενες ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ με τους νεους ΟΕΥ...
ΕΡΩΤΩ:
   -Πως θα μεταταγει π.χ. ενας ΔΕ βοηθος Βρεφονηπιοκομων σε θεση ΤΕ βρεφονηπιοκομιας , ο οποιος ελαβε το πτυχιο του οντας διορισμενος, σε ΚΕΝΗ οργανικη θεση ΤΕ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΙΑΣ εφοσον στους υπο συνταξη ΟΕΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΡΗΤΑ  ΝΑ ΕΓΓΡΑΦΟΥΝ ΚΕΝΕΣ ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ;.
  -ΕΠΙΣΗΣ Η ΙΔΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΓΕΝΝΑΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΑΠΟ ΔΗΜΟ ΣΕ ΔΗΜΟ μιλωντας παντα για τον χρονικο οριζοντα που τα Νομικα Προσωπα, ή οι δημοι θα εχουν συνταξει τους ΟΕΥ τους (διοτι μεχρι τοτε , ετσι κι αλλιως δεν γινεται ) , εφοσον δεν θα εχει κενες θεσεις ο Δημος Υποδοχης του ενδιαφερομενου για μετακινηση υπαλληλου;;;;; ??? ??? ???

Καλημέρα Perkins
Oι μετατάξεις απο ήμο σε Δήμο θα γίνονται με μεταφορά της θέσης που έχεις, θα την πακετάρεις με τα υπαρχοντά σου και θα μετακινήσε. Ετσι λέει το αρθρ. 35 του ν.4024/2011 χωρις βέβαια να αναφέρει ρητά τους Ο.Τ.Α. Μέχρι στιγμής λοιπόν οσον αφορά τις μεταταξεις απο Ο.Τ.Α. σε Ο.Τ.Α. υπάρχει βαθύ σκοτάδι. Ισχύει οτι προβλέπει ο Κωδικας Δήμων και Κοινοτήτων

Αποσυνδεδεμένος nikος ΟΤΑ

• Jr. Member
  • **
    • YE ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ
    • OTA
« Απάντηση #5 στις: 11/12/2011 »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!! ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ!! ΑΥΤΟ ΘΑ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΔΗΜΟ?? ΤΕΛΙΚΑ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ??

Αποσυνδεδεμένος Perkins

• Jr. Member
  • **
    • ΠΕ
    • ΔΗΜΟΣ
« Απάντηση #6 στις: 11/12/2011 »
Ναι αλλα τι γινεται με αυτες σε ανωτερο κλαδο που δεν θα υπαρχει θεση κενη;

Αποσυνδεδεμένος eliana_1976_

• Full Member
    • ΔΕ Προσωπ. Η/Υ
« Απάντηση #7 στις: 11/12/2011 »
Βρε παιδια συγνωμη αλλα πως ειναι δυνατον να μην εχει βγει διευκρινιστικη εγκυκλιος για τους ΟΤΑ κ μεσα στο μεταταξεις ειδα δυο αποφασεις δημαρχων του δημου αγρινιου κ δημου αρχαιας ολυμπιας για μεταταξη υπαλληλων τους σε αλλους δημους με το νεο νομο κ αναφερει μεταταξη με μεταφορα της θεσης.Πως εγκριθηκαν αυτες οι μεταταξεις αφου δεν υπαρχουν διευκρινισεις κ δεν ξερει κανεις πως θα γινονται απο δω κ στο εξης;

Αποσυνδεδεμένος G.Andreas

• Newbie
  • *
    • ΠΕ Διοικητικού / Οικονομικού
« Απάντηση #8 στις: 12/12/2011 »
ΤΟ ΤΗΛ ΕΙΝΑΙ 2313 3744380 ΥΠΕΣ.ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΗΜΑΡΧΩΝ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΦΕΚ.ΑΠΟ ΤΙΣ 01/11/11 ΔΕΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΟ ΟΕΥ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΥΠΟΔΟΧΗΣ,ΒΓΗΚΕ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ,ΠΗΓΑ ΣΤΗ Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕ ΤΟ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ.ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ.ΑΠΟ ΜΕΡΑ ΣΕ ΜΕΡΑ, ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ ΛΕΝΕ.ΑΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ.

Αποσυνδεδεμένος eliana_1976_

• Full Member
    • ΔΕ Προσωπ. Η/Υ
« Απάντηση #9 στις: 13/12/2011 »
Εννοειται οτι οι αποφασεις των δημαρχων δε σημαινει οτι εχουν περασει φεκ.Παντως στη δικη μας περιφερεια εχουν ξεκινησει τα υπηρεσιακα απο σημερα να εγκρινουν μεταταξεις απο οτι εμαθα.Ηδη μια μεταταξη πηρε οκ απο την περιφερεια κ κολλησε στην εγκριση της αλλης περιφερειας του Οτα υποδοχης. Περιμενω εντος της εβδομαδας να μαθω περισσοτερα εκ των εσω σχετικα με τις μεταταξεις κ για μεταταξη σε αλλη ειδικοτητα της ιδιας κατηγοριας τι κ πως θα γινονται απο δω κ στο εξης.Ξερει κανεις αν παρω αδεια ανευ αποδοχων δυο ετων για ανατροφη παιδιου κατω των 6ετων αν το διαστημα εκεινο της αδειας μπορω να υποβαλλω αιτημα μεταταξης για αλλο δημο εφοσον ξεκινησουν οι μεταταξεις.Η οταν εισαι σε ανευ αποδοχων δεν μπορεις;Ξερει κανεις;