*

Διαφήμιση

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώρισες προυπηρεσία μετά τις 1/11/2011- ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ!  (Αναγνώστηκε 4032 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Didimos

• Newbie
  • *
    • ΤΕ Διοικητικού / Λογιστικού
    • Ν.Π.Δ.Δ.
Γεια σας!

Μόλις τώρα έκανα μια διαπίστωση και θέλω τη γνώμη σας...
Εκκρεμεί δικαστική απόφαση (με προσφυγή το 2009)  που παραπέμπει στο Υπηρεσιακό συμβούλιο του νυν φορέα μου προκειμένου αυτό να αποφανθεί αν θα αναγνωριστεί προυπηρεσία 8 ετών που είχα σε άλλο φορέα. Υπάρχει ήδη δεδικασμένο και η πληροφόρηση που έχω είναι για θετική εισήγηση στο Υπηρεσιακό. Σημερα θα γίνει το υπηρεσιακό αύριο θα γίνει έχει περάσει σχεδόν χρόνος που περιμένω να αποφανθεί.  Την άνοιξη το θέμα μου δεν ήταν ώριμο, το Σεπτέμβριο απεργίες και καταλήψεις και το Δεκέμβριο παραιτήσεις  κάποιων μελών του υπηρεσιακού συμβουλίου. 
Ναι αλλά εν τω μεταξύ βγήκε και ο Ν.4024/11 που ορίζει ότι προυπηρεσία που θα αναγνωριστεί μετά τις 1/11/2011 ακολουθεί άλλες διατάξεις! Πηρα λοιπόν τηλέφωνο στο υπουργείο διοικητικής μεταρρύθμισης κτλ (μόνο στις ονοματολογίες είναι ειδικοί) ως πιο ειδικούς και εκεί μου είπαν τα εξης: οτι η προαγωγή δε γίνεται αυτόματα αλλά θα περιμένω τις κρίσεις του Μαιου και ενώ θα έχω 4 χρόνια πλεονάζοντα συν 8 χρόνια αυτά που θα αναγνωρίσω από τον πρηγούμενο φορέα μου - 12 π λ ε ο ν α ζ ο ν τ α χρόνια- θα με προάξουν ένα βαθμό! Και μάλιστα μου είπε υπάλληλος "δε μπορούν απευθείας να σας προάξουν δύο βαθμούς και θα συνυπολογίσουν τις ποσοστώσεις για τον κάθε βαθμό  και βέβαια δε ξέρουμε αν το κράτος αναβάλει τη διαδικασία προαγωγών το Μάιο επικαλούμενο έλλειψη ρευστότητας!!! Ό,τι μπορέιτε να πάρετε στο χέρι είναι το καλλίτερο."
Βέβαια ο δικηγόρος μου λέει ότι με αγωγή θα μπορέσω να διεκδικήσω την αναδρομική ισχύ  της αναγνώρισης της προυπηρεσίας μου από το 2009 που έκανα αίτηση και προσφυγή . Την υπομονή δεν έχω !! Από τότε που μπήκα στο Δημόσιο έγινα δικομανής!!
Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι ότι θα έχω πιθανόν αναγνωρίσει 8 επιπλέον χρόνια στα ήδη 4 σχεδόν πλεονάζοντα χρόνια στο βαθμό Ε και θα τα καμαρώνω!!! !Και άντε πάλι αγωγή για τα αναδρομικά και την αναδρομική ισχύ.....

Ελληνικό Δημόσιο είσαι μεγάλος απατεώνας και μακάρι να ήμουν ελεύθερη επαγγελματίας θα σε κατάκλεβα!!!!

Αποσυνδεδεμένος root

• Administrator
  • Hero Member
Τουλάχιστον να γίνουν οι κρίσεις το Μάιο και να μην επικαλεστούν 100022 λόγους για να τις αναβάλλουν.
Που είναι το ΠΔ για την αναγνώριση ετών από τον ιδιωτικό τομέα;

Αποσυνδεδεμένος amalia

• Jr. Member
  • **
    • ΔΕ Αδελφών Νοσοκόμων
    • Νοσοκομείο
καλημέρα συναδελφοι και χρονια πολλα, και εγω το Π.Δ περιμένω.Τελικά αν καταλαβα καλά ειναι ανωφελο να αναγνωρίσεις την προϋπηρεσία και οτι άμεσα δεν αλλαζει κάτι;και πρέπει να απευθυνθω σε δικηγορο.Δεν θα επρεπε οι φορεις μας να μας ενημερώσουν και να δωσουν χρονο να καταθεσουμε την προϋπηρεσία πριν την 31/10/11;Οταν εγω διοριστηκα δεν την αναγνωριζανε μισθολογικα και βαθμολογικα, μου ειπαν να κανω διαδοχική ασφαλιση για να τα εχω ως συνταξιμα,απο τοτε καμια ενημέρωση .....τι πρεπει να γινει;.ΕΛΕΟΣ!!! ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΣΩΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΙΝΟΥΝ ΤΟ ΑΙΜΑ.

Αποσυνδεδεμένος Didimos

• Newbie
  • *
    • Ν.Π.Δ.Δ.
Πολύ καλά το κατάλαβες συνάδελφε!!
Σύμφωνα με το νέο-μισθολόγιο απατεωνολόγιο οποιαδήποτε προυπηρεσία αναγνωριστεί μετά τις 1/11/2011 (ασχέτως πότε έκανες αίτηση ή κάνανε 1 και 2 χρόνια για να το περάσουν από υπηρεσιακό) δεν επανακατατάσσεσαι αυτόματα στον ή στους επόμενους βαθμούς. Οι προαγωγές θα γίνονται μόνο κάθε Μάιο και μετά από αξιολόγηση και πάντα λαμβάνοντας υπόψη και τις ποσοστώσεις για τον κάθε βαθμό. Ως προς τη δική μου προυπηρεσία αυτή προτίθεται να αναγνωριστεί ως πραγματική δημόσια προυπηρεσία. (ακόμα βέβαια δεν έχει γίνει το υπηρεσιακό ...πέρασε 1 χρόνος που υπάρχει ο φάκελος μου)  Και διερωτώμαι ... διεκδικώ 8 χρόνια να αναγνωριστούν τώρα τι θα μου πουν μέχρι 7 μπορούμε???
Αμφιβάλω ότι το Μάιο θα γίνουν κρίσεις για προαγωγές γιατί αυτή η διαδικασία θα επιφέρει αυξήσεις σε μέγαλο πληθυσμό δημοσίων υπαλλήλων ... Αν γίνονται κάθε δυο τρία χρόνια καλά είναι. Με τα πλεονάζοντα θα μείνουμε για αρκετό καιρό και τους μισθούς συνταξιούχων του ΙΚΑ.
Και δεν μπορώ να καταλάβω όταν μια μέρα πριν την ανακοίνωση του νομοσχεδίου για το μισθολόγιο βγαίνανε στα ΜΜΕ  και λέγανε ότι το 80% των υπαλλήλων δε θα θιγεί ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΎΑΝΕ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕ ΘΙΧΤΗΚΕ Η ΠΗΡΕ ΑΥΞΗΣΗ? ΠΟΙΝΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ ΝΑ ΜΗ ΛΕΣ ΔΗΜΟΣΙΑ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ? Αλλος ακούει αυτά και αποφασίζει να χρεωθεί για αυτοκίνητο, να κάνει παιδί να κάνει..... και τον αφήνουν εκτεθιμένο?
Γι αυτό λέω ότι όπου μπορούμε να τους τα πάρουμε  να το κάνουμε...

Αποσυνδεδεμένος amalia

• Jr. Member
  • **
    • ΔΕ Αδελφών Νοσοκόμων
    • Νοσοκομείο
Δικαστικά θα παρει περισσοτερο απο μια 5ετία(διοικητικα δικαστήρια), προσθεσε και τα δικαστικά εξοδα, τραγική η κατασταση.Τι αλλες επιλογες υπαρχουν σε ενα κρατος που "νομοθετει" και αναιρει με την ταχυτητα του φωτος χωρις να υπολογιζει τις πραγματικές καταστασεις!!!Παλι ραγιαδες θα καταληξουμε αυτή τη φορα υποδουλωμένοι απο.....δεν ξερω πια λεξη τους ταιριαζει περισσοτερο.

Αποσυνδεδεμένος ergazomeni

• Jr. Member
  • **
    • ΠΕ Γεωτεχνικών
Έχετε δίκιο σε όλα αυτά που λέτε, απλά θέλω να επισημάνω το εξής: Ούτε με την παλιά κατάταξη μπορούσε κάποιος να υπερπηδήσει δύο βαθμούς. Για παράδειγμα, αν ήσουν Δ (δόκιμος) και τέλειωνες τη δόκιμη περίοδο και είχες 12 χρόνια αναγνωρισμένη προϋπηρεσία, δεν θα πήγαινες Α΄βαθμό κατευυθείαν. Θα πήγαινες Β΄βαθμό με πλεονάζον χρόνο. Ποτέ δεν μπορούσες να ξεπεράσεις ιεραρχικά δύο βαθμούς ταυτόχρονα.

Αποσυνδεδεμένος amalia

• Jr. Member
  • **
    • ΔΕ Αδελφών Νοσοκόμων
    • Νοσοκομείο
καλημερα, μπορω να κανω αιτηση για αναγνωριση με τα σημερινα δεδομένα(χωρις να εχει βγει το Π.Δ)  και να περιμένω τις αξιολογήσεις οταν γινουν;εχει σημασια που δεν ειχε γινει ανακοινωση-προσκληση απο τις υπηρεσιες για την αναγνωριση;αν θυμαμαι καλα το πολυνομοσχεδιο ψηφιστηκε 26-27/10 και η ληξη για αναγνωριση ηταν 31/10.

Αποσυνδεδεμένος Didimos

• Newbie
  • *
    • Ν.Π.Δ.Δ.
Καλημέρα Συνάδελφε,

Αυτό δεν το γνώριζα σχετικά με τη βαθμολογική εξέλιξη. Υποθέτω όμως ότι μισθολογικά δεν έχανε κάποιος ούτε δεκάρα (κι εδώ είναι το ζουμί ... τι φράγκα παραπάνω μπορείς να πάρεις).
Αν η αναγνώριση της προυπηρεσίας μου μετά τις 1/11/2011 δεν έχει αναδρομικότητα από τότε που κίνησα το θέμα (2009) χάνω ένα βαθμό από την αυτόματη επανακατάταξη και δυνητικά έναν ακόμα με τα ήδη 4-5 πλεονάζοντα για τις κρίσεις του Μαιου. (14 χρόνια πήγαινα βαθμό Δ και είχα 5 χρόνια πλεονάζοντα). Και βέβαια πως είμαστε σίγουροι ότι θα γίνουν κρίσεις για προαγωγές , υπαλληλος τουμ υπουργείου εσωτερικών μου είπε χαρακτηρισιτκά "...ο,τι πάρετε στο χέρι γιατί δεν ξέρουμε αν θα γίνουν διαδικασίες προαγωγών.."
Εν πάσει περιπώσει δουλεύουμε 15 χρόνια στην ίδια ειδικότητα και ξεκινάμε τζόβενα την καριέρα μας στο δημόσιο.
Ούτε το μην ανησυχείτε του δικηγόρου μου με ανακουφίζουν "...θα κάνουμε αγωγή και θα τα πάρουμε αναδρομικά..".
Η ουσία είναι ότι όλα για κάποιον σκοπό τα κάνανε ... και αντε να τη βγάλουμε με 850 ευρώ και 500 στεγαστικό δάνειο.... Και δεν είμαι μόνο εγώ φαντάζομαι πολλοί άλλοι συνάδελφοι τα έχουν παίξει επίσης. Δυστυχώς μας έχουν καθηλώσει με μπολικη t.v mega και σκαι (ανάμεσα στα ντοκιμαντέρ με τα ζωάκια θα δεις και την ποπάρα την τσαπανίδου και τον άλλο το φαλακρό....) και θα το βουλώσεις σαν ο ένοχος για την όλη κατάσταση. Μωρέ αυτοί θα χαίρονταν αν αποφασίζαμε όλοι μαζί να θυσιαστούμε στο χορό του Ζαλλόγου και μας ξεφορτώνοταν κατά δεκάδες.
Άλλωστε αυτό δε σημαίνει το ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΜΕ 800 ΕΥΡΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΗΝ 1. ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ, 2. ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ 3. ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΟΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΩΝ 4. ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΜΕ 1 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟΝ ΤΟΝΟ 5. ΤΑ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΙΧ 5. ΚΤΛ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΣΕ ΞΕΚΑΝΟΥΜΕ... ΘΑ ΣΟΥ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ

Αποσυνδεδεμένος Didimos

• Newbie
  • *
    • Ν.Π.Δ.Δ.
Αγαπητή Συναδέλφισσα,

Νομίζω ότι αν η προυπηρεσία σου είναι δημόσια προυπηρεσία μπορείς να κάνεις αίτηση και σήμερα , αν είναι από ιδιωτικό τομέα πρέπει να περιμένεις το Π.Δ.
 Δεν ξέρω βέβαια αν είναι δημόσια προυπηρεσία και είναι μεγαλύτερη των 7 ετών τι γίνεται...?

Αποσυνδεδεμένος eliana_1976_

• Full Member
    • ΔΕ Προσωπ. Η/Υ
Ν 4024/2011: Συντάξεις Δημοσίου,ενιαίο μισθολόγιο- βαθμολόγιο, εργασ. εφεδρεία ΚΛΑΔΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ

Άρθρο 6

Σύστημα Βαθμολογικής Κατάταξης

1. Οι θέσεις όλων των κατηγοριών εκπαίδευσης - Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (ΠΕ),
Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (ΤΕ), Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΔΕ) και Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης
(ΥΕ) - κατατάσσονται σε έξι (6) συνολικά βαθμούς, κατά φθίνουσα σειρά, ως εξής:

Βαθμός Α Βαθμός Β Βαθμός Γ Βαθμός Δ Βαθμός Ε Βαθμός ΣΤ.
.........................................

Οι υπάλληλοι που έχουν πριν το διορισμό ή την πρόσληψη τους αποδεδειγμένη προϋπηρεσία [b]στο
δημόσιο τομέα
των κρατών - μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης,[/b] η οποία έχει διανυθεί με τα ίδια ή
αντίστοιχα τυπικά προσόντα της κατηγορίας στην οποία ανήκουν κατά το χρόνο της ένταξης,
μπορούν να την αναγνωρίσουν για τη βαθμολογική και μισθολογική τους ένταξη, μετά τη
μονιμοποίηση τους ή τη συνέχιση της απασχόλησης τους, μέχρι επτά (7) έτη κατ` ανώτατο όριο,
ύστερα από ουσιαστική κρίση του υπηρεσιακού συμβουλίου.

Ως πραγματική δημόσια υπηρεσία νοείται κάθε υπηρεσία που έχει διανυθεί στο Δημόσιο, νομικό
πρόσωπο δημοσίου δικαίου ή σε Ο.Τ.Α., με σχέση εργασίας δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου, καθώς
και κάθε άλλη υπηρεσία που, με βάση ειδικές διατάξεις, αναγνωρίζεται ως πραγματική δημόσια
υπηρεσία για βαθμολογική και μισθολογική εξέλιξη.

Με προεδρικό διάταγμα, που εκδίδεται ύστερα από πρόταση των Υπουργών Διοικητικής
Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης και Οικονομικών, μπορεί να προβλέπεται η
αναγνώριση για βαθμολογική και μισθολογική ένταξη και της προϋπηρεσίας στον ιδιωτικό τομέα
των κρατών - μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, μέχρι επτά (7) έτη,
κατ` ανώτατο όριο και υπό τις
προϋποθέσεις που ορίζονται στο εδάφιο πέμπτο της παρούσας παραγράφου. Με το ίδιο διάταγμα
ρυθμίζεται ο τρόπος και οι προϋποθέσεις αναγνώρισης αντίστοιχης προϋπηρεσίας και για τους
υπηρετούντες, κατά την Έναρξη ισχύος του διατάγματος, υπαλλήλους και ρυθμίζεται κάθε
αναγκαίο ζήτημα για την εφαρμογή της διάταξης του προηγούμενου εδαφίου.

Σωρευτικά η αναγνώριση προϋπηρεσίας από το δημόσιο και ιδιωτικό τομέα, καθώς και από θέσεις
αιρετών ή μετακλητών δημοσίων υπαλλήλων, δεν δύναται να ξεπερνά τα επτά (7) έτη.

Αριθμός απόφασης: 146/2009

ΤΟ
            ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΕΦΕΤΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ
              ΑΚΥΡΩΤΙΚΟΣ ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ
                  Τμήμα Θ`

Με μέλη τους: Μαρία Δαμιανάκη, Πρόεδρο Εφετών Διοικητικών Δικαστηρίων, Μαρία Ζούκα-Κολυβοδιάκου και Θεόδωρο Ασημακόπουλο, Εφέτες Διοικητικών Δικαστηρίων και γραμματέα την Αλίκη Σπήλιου-Ανδριανάκη, δικαστική υπάλληλο,

συνεδρίασε δημόσια στο ακροατήριό του, στις 20 Νοεμβρίου 2008, για να δικάσει την από 22 Φεβρουαρίου 2007 (αριθμ. καταχ. ΑΒΕΜ 397/26-2-2007) αίτηση ακυρώσεως

της ......., κατοίκου Αθηνών (οδός ....... αριθμ. ...), που ήταν μεν απούσα, πλην όμως είχε νομιμοποιήσει τον υπογράφοντα το δικόγραφο δικηγόρο, με συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο έγγραφο

κατά του Υπουργού Εξωτερικών, που παραστάθηκε με την Πάρεδρο του ΝΣΚ Ουρανία Πατσοπούλου.

Κατά τη δημόσια συζήτηση που ακολούθησε, το Δικαστήριο άκουσε:

την εισηγήτρια της υπόθεσης, Εφέτη Διοικητικών Δικαστηρίων, Μαρία Ζούκα-Κολυβοδιάκου, που διάβασε τη σχετική έκθεσή της, εξέθεσε τα ζητήματα που προκύπτουν και ανέπτυξε τη γνώμη της γι` αυτά, καθώς και την εκπρόσωπο του Υπουργού, που ζήτησε, να απορριφθεί η αίτηση.

Μετά τη συνεδρίαση, το Δικαστήριο συνήλθε σε διάσκεψη και, αφού μελέτησε τη δικογραφία και τις σχετικές διατάξεις,

αποφασίζει τα εξής:

...........................

3. Επειδή στην προκείμενη περίπτωση από τα στοιχεία του φακέλου της κρινόμενης υποθέσεως προκύπτουν τα εξής: Η αιτούσα, η οποία υπηρετεί στο Υπουργείο Εξωτερικών (Κεντρική Υπηρεσία) ως ΔΕ Διοικητικού, σε συσταθείσα, με
την Α.Π.: Π13-16733/ΑΣ 9202/11-11-2003 κοινή απόφαση του Υφυπουργού Οικονομίας και Οικονομικών, του Υπουργού Εξωτερικών και του Υφυπουργού Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης, προσωποπαγή θέση με σχέση
εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου, υπέβαλε την από 27-9-2006 αίτησή της προς τη Δ/νση Προσωπικού, με την οποία ζητούσε να συνυπολογισθεί η προϋπηρεσία της στη ......... (.......) για την υπηρεσιακή της κατάσταση και
για συνυπολογισμό στη συντάξιμη υπηρεσία της. Ακολούθως, και λόγω παρέλευσης απράκτου τριμήνου από την υποβολή της ως άνω αιτήσεως, η αιτούσα προσβάλλει τη σιωπηρή απόρριψη από τη Διοίκηση του ως άνω αιτήματός της.

4. Επειδή, σύμφωνα με τις προπαρατεθείσες διατάξεις, για να αναγνωρισθεί η προϋπηρεσία υπαλλήλου απαιτείται η κρίση του αρμοδίου Υπηρεσιακού Συμβουλίου. Επομένως, η Διοίκηση όφειλε να παραπέμψει την από 27-9-2006 αίτηση για
αναγνώριση προϋπηρεσίας στο αρμόδιο Υπηρεσιακό Συμβούλιο, το οποίο θα έκρινε εάν συντρέχουν οι προϋποθέσεις αναγνώρισης της προϋπηρεσίας της, πράγμα το οποίο δεν έγινε. Μετά από τα παραπάνω πρέπει να ακυρωθεί η προσβαλλόμενη
απόρριψη και να αναπεμφθεί η υπόθεση στη Διοίκηση για να τηρηθεί η νόμιμη διαδικασία.

ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ

Δέχεται την αίτηση ακυρώσεως.

Ακυρώνει τη σιωπηρή απόρριψη της Στ1 Διεύθυνσης Προσωπικού του Υπουργείου Εξωτερικών, να κάνει αποδεκτό το από 27-9-2006 αίτημα της αιτούσας.

Αναπέμπει την υπόθεση στη Διοίκηση σύμφωνα με το σκεπτικό.

Διατάσσει την απόδοση του κατατεθέντος παραβόλου.

Επιβάλλει σε βάρος του Ελληνικού Δημοσίου τη δικαστική δαπάνη της αιτούσης, που ανέρχεται σε διακόσια τριάντα πέντε (235) ευρώ.

Θεωρω πως, οσοι ειχαν κανει αιτηση για αναγνωριση της προυπηρεσιας πριν απο πανω απο τρεις μηνες απο την ημερομηνια εναρξης ισχυος του Ν 4024/2011, θα πρεπει αφενος να κινηθουν δικαστικα αν δεν εχουν λαβει απαντηση, αφετερου, και σημαντικοτερο, νομιζω πως το ΥΣ θα πρεπει να κρινει την αιτηση συμφωνα με το νομικο καθεστως που ισχυε την εποχη καταθεσης της αιτησης αναγνωρισης προυπηρεσιας. Ρωτηστε δικηγορο για πιο ασφαλεις επιστημονικα αποψεις.

Nα κάνω μια ερώτηση;;; Η αναγνώριση των 7 ετών του ιδιωτικού τομέα αφορά όσους διορίστηκαν μετά την 1/11/2011 με την ψήφιση του νόμου περί ενιαίου μισθολογίου ή αφορά και εμάς που διοριστήκαμε από το 2007;